ABD: Avrupalı dostlarımızı kışın soğukta bırakmayacağız

Blinken, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile Brüksel’deki NATO karargahında Kuzey Atlantik Kurulu toplantısına katıldı.

Daha sonra düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Blinken, Ukrayna’ya ABD dayanağının süreceğini, son olarak 2,2 milyar dolar yardım açıkladıklarını hatırlattı.

Blinken, “Rusya’nın saldırganlığını bitirmenin tek yolu diplomasidir lakin şu anda diplomasi yürütebileceğime dair bir işareti Rusya’dan göremiyoruz. Lakin bunun vakti geldiğinde Ukrayna en güçlü durumunda olmalı.” dedi.

Ukrayna ordusunun son günlerde Rus güçlerine karşı önemli kazanımlar elde ettiğini, Rus ordusunun moralinin bozuk olduğunu belirten Blinken, “Bazı Rus askerleri nereye gönderildiğini bile bilmeden cepheye gidiyor.” diye konuştu.

Blinken, Batılı ülkelerin yaptırımları nedeniyle Rus iktisadının kötüleştiği ve ülkenin büyük bir bedel ödediği görüşünü lisana getirdi. Blinken, Rus ordusunun gücünü göstermeye çalıştığını lakin Kuzey Kore ve İran üzere ülkelerden silah almak zorunda kaldığını kaydetti.

SOĞUKTA BIRAKMAYACAĞIZ

Avrupa’nın güç problemine da değinen Blinken, “Kremlin’in saldırganlığına karşı durmanın maliyeti yüksek. Lakin boyun eğmenin maliyeti daha yüksek olacaktır.” tabirini kullandı.

Blinken, Avrupa’da güç maliyetlerinin arttığını, birçok kişinin bu kış meskenini ısıtmakta zorlanacağını belirterek “Avrupalı dostlarımızı kışın soğukta bırakmayacağız.” dedi.

NATO: RUSYA DURURSA SAVAŞ BİTER

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg de “Ukrayna’daki savaş kritik bir basamağa giriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Ukrayna kuvvetlerinin Moskova’nın Donbas’taki saldırısını püskürtmeyi başardığını aktaran Stoltenberg, son birkaç gün içinde hem güneyde hem doğuda ilerleme görüldüğünü söyledi.

Stoltenberg, bu durumun uzun sürmeyebileceğini tabir ederek “Uzun vade için hazırlıklı olmalıyız ve ne kadar sürerse sürsün Ukrayna’ya dayanak vermeye hazır olmalıyız.” diye konuştu.

NATO Genel Sekreteri, “Rusya savaşmayı bırakırsa barış olur. Ukrayna savaşmayı bırakırsa bağımsız bir ulus olarak varlığı sona erer.” tabirlerini kullandı.

Kışın güçlü geçeceğine işaret eden Stoltenberg, Ukrayna ordusuna silah ve mühimmatın yanı sıra kışlık giysiler, çadırlar, jeneratör üzere teçhizatın da sağlanması gerektiğinin altını çizdi.

Ukrayna’ya sağlanan yardımlar

Stoltenberg, bir soru üzerine birtakım müttefiklerin Ukrayna’ya sağlanan silah ve mühimmatla ilgili stokların fazla tükenip tükenmediği konusunu gündeme getirmesine değindi.

Bunların Rusya’nın Avrupa’daki bağımsız hükümran bir ulusa karşı saldırgan aksiyonlarını durdurmak için kullanıldığını anımsatan Stoltenberg, “Başkan Putin Ukrayna’da kazanırsa bu yalnızca Ukraynalılar için değil, tıpkı vakitte hepimiz için tehlikelidir.” diye konuştu.

Stoltenberg, “Dolayısıyla bu stokların kullanılması, aslında kendi güvenliğimizi artırmaya ve Rusya’nın NATO ülkelerine karşı rastgele bir saldırgan aksiyonda bulunma riskini azaltmaya yardımcı oluyor.” değerlendirmesini yaptı.

Müttefiklere daha fazla takviye için davette bulunan Stoltenberg, verilen dayanağın alanda büyük bir fark yarattığının görüldüğünü lisana getirdi.

Stoltenberg, stokların düzeyi ile ilgili tasayı gidermenin öteki bir yolunun da daha fazla üretmek olduğunu, bunun için tüm başkentlerle temasların sürdüğünü, savunma planlaması konusunda NATO’da yapılar kurulduğunu kaydetti.

Related Posts

Eski Ulusal futbolcu Ümit Karan’dan Jorge Jesus’a flaş sözler!

Futbolculuğu devrinde Galatasaray’da ismini efsane futbolcular ortasına yazdıran, kramponlarını astıktan sonra da teknik yöneticiliğe başlayan …

A Milli Takım’da 4 futbolcu kadrodan çıkarıldı! Umut Bozok gelişmesi

UEFA Uluslar C Ligi 1. Grup’taki son maçında 25 Eylül Pazar günü deplasmanda Faroe Adaları ile karşılaşacak A Millî Takımımızın aday kadrosunda …

Willian Arao transfer sürecini anlattı: Jesus arıyorsa ‘hayır’ denmez

Jorge Jesus yönetimindeki Fenerbahçe’nin sezon başında Flamengo’dan kadrosuna dahil ettiği Willian Arao, milli arada ülkesine gitti. Tecrübeli …

Ofisinde vurularak öldürülmüştü, cinayetin nedeni ortaya çıktı

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde dün Savaş Taş’ın iş yerinde F.C ve R.C. tarafından tabancayla vurularak öldürülmesine ait ayrıntılar ortaya çıktı …

Prof. Dr. Işık Adalet Vefat Etti

Nükleer Tıp Uzmanı Prof.Dr. Işık Adalet yaşamını yitirdi. İstanbul Tabip Odası tarafından şu açıklama yapıldı, “İstanbul Üniversitesi İstanbul …

Adana’da baba, daima para isteyen oğlunu öldürdü

Adanan’nın Yüreğir ilçesine bağlı Başak Mahallesi’nde oturan Felemez Gök (53), servetini kaybetti. Bu durum sonrası Gök’ün psikolojisi bozuldu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.