ABD Kongresi’ne seslenen Zelenski’den ‘uçuşa yasak bölge’ mesajı

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, ABD Kongresi’ne seslendi. Zelenski, “Uçuşa yasak bölge ilan etmekle çok bir şey istemediğimizi düşünüyoruz” dedi. “ABD’nin bağlantısını kesmeyen bütün Rus siyasetçilere yaptırım uygulamalarını istiyoruz” diyen Zelenski, “Tüm ABD şirketleri Rus pazarını hemen terk etmelidir” çağrısını yaptı.

DÜNYA 16.03.2022 16:42

ABD Kongresi'ne seslenen Zelenski'den 'uçuşa yasak bölge' mesajı

Abone Ol google-news

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, video konferans aracılığıyla ABD Kongresi’ne seslendi.

Zelenski açıklamasında, “Rus askerleri şimdiye kadar 1000 kadar füze attı. Bizi öldürmeye çalıştılar. Bu Avrupa’nın görmediği bir terör. Bu teröre bir yanıt bekliyoruz” dedi.

Uçuşa yasak bölge talebini yineleyen Zelenski, “Ne tür savunma sistemlerine ihtiyacımız olduğu biliyorsunuz. Sahada uçak kullanabilmek çok önemli. Hava araçları Ukrayna’ya Avrupa’ya yardımcı olabilir. Bunlar sizde mevcut ancak Ukrayna’da yok” ifadelerini kullandı.

“ABD’nin bağlantısını kesmeyen bütün Rus siyasetçilere yaptırım uygulamalarını istiyoruz” diyen Zelenski, “ABD şirketleri Rus pazarını hemen terk etmelidir” çağrısında bulundu.

Zelenski’nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Amerikalılar, dostlarım. Hepinize gururla başkentimiz Kiev’den merhaba diyorum. Bu şehir Rus askerlerinin taarruzu altında. Pes etmiyoruz. Pet etmek aklımızın ucundan geçmedi. Sizi cesur Ukrayna halkı adına karşılıyorum.

Rus saldırılarına karşı duruyoruz. Bu ülkenin en iyi evlatları hayatlarını feda etti. Şu anda ülkemizin en iyi insanları ve halkımızın kaderi belirleniyor. Ukrayna özgür olacak mı? Bunlar belirleniyor. Rusya sadece bizim şehirlerimize değil değerlerimize karşı savaş ilan etti. Tanklarla, uçaklarla özgürlüğümüze saldırdı. mutluluk isteğimize, ulusal hayallerimize savaş ilan etti.

Şu anda ülkemizin ve halkımızın kaderi belirleniyor. Hanımefendiler, beyefendiler; siz tarihinizde Ukraynalıları anlamayı sağlayacak şeyler yaşadınız. Bizi anlamınıza ihtiyacımız var. Mesela Pearl Harbour’u hatırlayın, 11 Eylül’ü hatırlayın. Masumların havadan saldırıya uğradığı bu tür günleri hatırlayın. Bizim ülkemizde aynısı her gün şu an yaşanıyor. Her gece, 3 haftadır bu yaşanıyor. Çok sayıda Ukrayna şehrinde Rusya, Ukrayna göklerini bir ölüm kaynağına dönüştürdü. Rus askerleri şimdiye kadar 1000 kadar füze attı. Bizi öldürmeye çalıştılar. Bu Avrupa’nın görmediği bir terör. Bu teröre bir yanıt bekliyoruz. Uçuşa yasak bölge ilan etmekle çok bir şey istemediğimizi düşünüyoruz. Ki bu sayede özgür şehirlerimiz daha fazla terörize edilemesin.

Ne tür savunma sistemlerine ihtiyacımız olduğu biliyorsunuz. Sahada uçak kullanabilmek çok önemli. Hava araçları Ukrayna’ya, Avrupa’ya yardımcı olabilir. Bunlar sizde mevcut ancak Ukrayna’da yok. Bir hayalim var cümlesini bilirsiniz. Bizim de bir hayalimiz, bir ihtyacımız var. Ukrayna, ABD’ye şu ana kadar devam eden büyük desteği için müteşekkir. Ukrayna halkına karşı suç işleyenleri savaş suçlusu ilan edilmek kararını da destekliyorum. Yeni yaptırımları rica ediyorum. Kısıtlamalar devam etmeli.

ABD’nin bağlantısını kesmeyen bütün Rus siyasetçilere yaptırım uygulamalarını istiyoruz. Rusya devlet terörünü kırmak için tüm ABD şirketleri Rus pazarını hemen terk etmelidir. Çünkü bu bizim kanımızla doldurulmuş bir pazar. Sizin de seçim bölgelerinizde finansman sağlayan Rus firmalar varsa baskı uygulayınız.”

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

Eski Ulusal futbolcu Ümit Karan’dan Jorge Jesus’a flaş sözler!

Futbolculuğu devrinde Galatasaray’da ismini efsane futbolcular ortasına yazdıran, kramponlarını astıktan sonra da teknik yöneticiliğe başlayan …

A Milli Takım’da 4 futbolcu kadrodan çıkarıldı! Umut Bozok gelişmesi

UEFA Uluslar C Ligi 1. Grup’taki son maçında 25 Eylül Pazar günü deplasmanda Faroe Adaları ile karşılaşacak A Millî Takımımızın aday kadrosunda …

Willian Arao transfer sürecini anlattı: Jesus arıyorsa ‘hayır’ denmez

Jorge Jesus yönetimindeki Fenerbahçe’nin sezon başında Flamengo’dan kadrosuna dahil ettiği Willian Arao, milli arada ülkesine gitti. Tecrübeli …

Ofisinde vurularak öldürülmüştü, cinayetin nedeni ortaya çıktı

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde dün Savaş Taş’ın iş yerinde F.C ve R.C. tarafından tabancayla vurularak öldürülmesine ait ayrıntılar ortaya çıktı …

Prof. Dr. Işık Adalet Vefat Etti

Nükleer Tıp Uzmanı Prof.Dr. Işık Adalet yaşamını yitirdi. İstanbul Tabip Odası tarafından şu açıklama yapıldı, “İstanbul Üniversitesi İstanbul …

Adana’da baba, daima para isteyen oğlunu öldürdü

Adanan’nın Yüreğir ilçesine bağlı Başak Mahallesi’nde oturan Felemez Gök (53), servetini kaybetti. Bu durum sonrası Gök’ün psikolojisi bozuldu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.