AKP’ye nazaran “erken seçim bahsi” kapandı: “Seçim 2023’te, muhakkak olmayan tek şey günü”

Ayşe Sayın – Ankara, BBC Türkçe

2023 seçimlerine yaklaşık 10 ay kalmasına rağmen, erken seçim mümkünlüğü hala seslendiriliyor. Son olarak gazeteci Barış Yarkadaş’ın, MHP Önderi Devlet Bahçeli’nin, 4 Eylül’deki Sivas mitinginde “erken seçim çağrısı” yapacağı tezi, tartışmayı yine alevlendirdi.  

MHP tarafından sert bir lisanla yalanlanan baskın seçim savlarıyla ilgili olarak AKP kulislerinde ise “Seçim 2023’te, muhakkak olmayan tek şey hangi gün yapılacağı” görüşü dile getiriliyor.

AKP kulislerinde, bir erken seçim kararının Ekim ayına esasen yetişmeyeceği, Kasım-Aralık aylarının ise hem ekonomik göstergeler, hem de hava durumu açısından uygun bir vakit olmayacağına dikkat çekiliyor.

Artık muhalefet partilerinin bile erken seçimi seslendirmediğine dikkat çeken AKP yöneticileri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, son vilayet liderleri toplantısında seçime 9-10 ay kaldığını vurguladığına dikkat çekerek, “Artık şu net, seçim 2023’te olacak. Cumhurbaşkanımız yalnızca günün söylemedi” diyerek, erken-baskın seçim tartışmalarına nokta koyuyor.

Seçim tarihi için Haziran ayında üniversite imtihanlarının yapılacak olması da dikkate alınarak, Demokrat Parti’nin kuruluş yıldönümü olan 14 Mayıs tarihi öne çıkıyor.

Parti içinde seçim tarihi olarak Mayıs’ın son Pazar günü yahut Haziran ayının birinci Pazar gününü önerenler de var.

‘Ekimde enflasyon artar, seçim için uygun vakit değil’

AKP kaynaklarına nazaran, erken yahut baskın seçim senaryoları, hem ekonomik tablo, hem de partinin seçim stratejisine uymadığı için gerçekçi değil.

Böyle bir kararı, ittifak ortağı MHP yahut AKP’nin tek başına alamayacağına dikkat çeken parti kaynakları, ayrıyeten, Ekim yahut Kasım aylarının, yüksek enflasyon beklentileri dikkate alındığında uygun olmayacağına vurgu yapıyorlar.  

Ekim ve Kasım aylarında enflasyonda artış olacağı beklentisine dikkat çekilerek Aralık ve bilhassa Ocak ayından itibaren enflasyonun baz tesiri ile düşüşe geçeceği belirtiliyor.

Pandemi sürecinde üretim yapılamaması ve stokların tükenmesi nedeniyle fiyat artışları yaşandığı tabir edilirken yine üretim süreçlerine dönülmesi ile fiyatların sabitlenmeye başlayacağı beklentisi lisana getiriliyor. Fiyatların sabitlenmesinin, iktidar lehine fırsata dönüştürülebileceği savunuluyor.

Bir partili bunu “Şimdi emtia üretimleri de olağan seyrine ulaştı ve artık fiyatları sabitledi. Yani demir 13-14 ortasında gidip geliyor lakin 16’yı görmüyor. Çimento, güç fiyatları belirli noktada gidiyor. Biz de fiyatları sabitleyebilirsek, artık ekmeği 4, akaryakıtı 21-22 olarak sabitlersek, durum olağanlaşır ve biz bunu seçimler için fırsata döndürebiliriz” diye tabir ediyor.

‘7 siyasi parti, yedi düvel durdurmaya çalışıyor’

AKP’de Erdoğan’ın tekrar cumhurbaşkanı seçilmesinde dert yaşanacağı öngörülmüyor. Fakat, parti oyları konusunda o kadar optimist bir tablo olmadığı, hatta parlamento çoğunluğunun kaybedilebilmesi ihtimali bile bedellendiriliyor.

Erdoğan’ın seçimi katiyen kazanacağı görüşü, her şeye karşın seçmene “güven vermesi” ve 6’lı masanın, iktidara “alternatif olamadığı” tezleriyle savunuluyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “ekonomide zahmetler var, bunu anlıyoruz, çözeceğiz” bildirilerinin toplumda karşılık bulduğunu savunan parti yöneticileri, ayrıyeten “beka” üzerinden verilen iletilerin da vatandaşta karşılık bulduğu görüşünde.

Adını vermeden konuşan bir AKP yöneticisi, Erdoğan’ın dış siyasette, bilhassa Ukrayna-Rusya savaşında ve tahıl koridorunun açılmasında oynadığı role dikkat çekerek, bunların da seçmende “güven oluşturduğunu tabir ediyor:

“Bizim coğrafyamızda ortaya çıkan savaşlar, Amerika’yı, İngiltere’yi, Avrupa Birliği’ni rahatsız ediyor ve bu bölgeyi tekrar dizayn etmeye çalışıyorlar. Arap Baharı’nın da zati Ortadoğu’yu yine şekillendirme siyaseti olduğu bugün net biçimde görünüyor.

“Bu çerçeveden baktığımızda, Türkiye onların önünde mani oluşturmaya başladı. O mahzur de Erdoğan. ‘Erdoğan, bir yandan yedi siyasi partiye karşı durmaya çalışıyor, öte yandan yedi düvele karşı durmaya çalışıyor’ diyoruz. Vatandaşa bunu anlatınca karşılık buluyor. Ekonomik krizin nasıl çözüleceğini anlatınca dinliyor.”

Cemevi, Hacıbektaş ziyareti, Alevi açılımının işareti mi?

Muharrem ayının birinci günü birtakım cemevleri ve Alevi kültür merkezlerine yapılan taarruzlardan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, evvel Hüseyin Gazi Dergahı’nı ziyareti, akabinde da Hacı Bektaş-ı Veli anma aktifliklerine katılması, “Seçimler öncesi yeni bir Alevi açılımının adımı mı?” sorusunu da gündeme taşıdı.

Muhalefet ve kimi Alevi örgütleri bu ziyaretleri “samimi bulmadığını, seçim hamleleri” olduğunu belirterek reaksiyon gösterdi.

AKP kulislerinden yansıyan bilgilere nazaran, bu ziyaretlerin emeli, seçimler öncesinde, “Alevi-Sünni” çatışması üzerinden karışıklık çıkarmak isteyenlere bildiri vermek.” Türkiye’nin PKK ile uğraşta başarılı olduğunu, hatta bu durumun “HDP’de bir ölçü telaffuz değişikliği”ne yol açtığını savunan parti kaynakları, artık “Alevi –Sünni çatışması” üzerinden Türkiye’ye yönelik bir oyun” ortaya konulmak istediğini söylüyor.

Bir parti yetkilisi “Alevi sıkıntısı, kabuk tutmuş yaralarımızdan birisi. Artık birileri bu yarayı kaşıyor, Alevi-Sünni ayrışması ortaya koymak için. PKK ile gayretimiz çok âlâ gidiyor. Tam yürekleri olmasa da HDP’de bile biraz telaffuz değişiyor. Artık birileri Alevi sıkıntısına çomak soktu. Cumhurbaşkanımız, onu uygun gördü ve toplumsal huzuru sağlamak için, bir devlet liderinin yapması gereken misyonu yerine getirdi” diyor.

Related Posts

Eski Ulusal futbolcu Ümit Karan’dan Jorge Jesus’a flaş sözler!

Futbolculuğu devrinde Galatasaray’da ismini efsane futbolcular ortasına yazdıran, kramponlarını astıktan sonra da teknik yöneticiliğe başlayan …

A Milli Takım’da 4 futbolcu kadrodan çıkarıldı! Umut Bozok gelişmesi

UEFA Uluslar C Ligi 1. Grup’taki son maçında 25 Eylül Pazar günü deplasmanda Faroe Adaları ile karşılaşacak A Millî Takımımızın aday kadrosunda …

Willian Arao transfer sürecini anlattı: Jesus arıyorsa ‘hayır’ denmez

Jorge Jesus yönetimindeki Fenerbahçe’nin sezon başında Flamengo’dan kadrosuna dahil ettiği Willian Arao, milli arada ülkesine gitti. Tecrübeli …

Ofisinde vurularak öldürülmüştü, cinayetin nedeni ortaya çıktı

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde dün Savaş Taş’ın iş yerinde F.C ve R.C. tarafından tabancayla vurularak öldürülmesine ait ayrıntılar ortaya çıktı …

Prof. Dr. Işık Adalet Vefat Etti

Nükleer Tıp Uzmanı Prof.Dr. Işık Adalet yaşamını yitirdi. İstanbul Tabip Odası tarafından şu açıklama yapıldı, “İstanbul Üniversitesi İstanbul …

Adana’da baba, daima para isteyen oğlunu öldürdü

Adanan’nın Yüreğir ilçesine bağlı Başak Mahallesi’nde oturan Felemez Gök (53), servetini kaybetti. Bu durum sonrası Gök’ün psikolojisi bozuldu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.