Alarm düğmesine bastılar: Rusya gazı kesti Avrupa panikledi

Hemen çabucak her jeopolitik mevzuda farklı düştüğü Rusya’ya doğal gaz konusunda bağımlı olan Avrupa için en berbat senaryo gerçekleşti. Moskova idaresi, daha evvel yaptırımlar nedeniyle Yamal boru sınırındaki gaz akışını durdurmuştu. Rus güç şirketi Gazprom, kıtaya Rus gazını ulaştıran en değerli damar olan Kuzey Akım 1’den, planlanan yıllık bakımı nedeniyle, 21 Temmuz’a kadar gaz akışını kestiğini duyurdu. Günlük 167 milyon metreküp gaz akışının sağlandığı çizgideki kesintinin, çeşitli mazeretlerle Rus merciler tarafından uzatılmasından telaş duyan Avrupa ülkeleri, alarm pozisyonuna geçerek acil aksiyon planlarını yürürlüğe koydu.

AVUSTURYA

Gazının yaklaşık yüzde 80’ini Rusya’dan sağlayan Avusturya, üç etaplı acil durum planının birinci adımını devreye soktu. Birinci basamakta, sanayi bölgelerinde ve kamu hizmetleri sunulan yerlerde doğal gaza alternatif yollar kullanılması ve hane halkının öncelenmesi kararlaştırıldı.

BULGARİSTAN

Gaz gereksiniminin yüzde 90’dan fazlasını Rusya’dan karşılayan Sofya idaresi, ABD’den sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) satın almayı kabul etti ve gaz dağıtımını artırmak için Azerbaycan ile görüşmeleri hızlandırdı.

ÇEK CUMHURİYETİ

Hükümet, emisyon sonlarının ihlali nedeniyle gelecek yıl kapatılacak kömür santrallerinin çalışmasına müsaade verecek yasa tasarısını desteklediğini duyurdu. Ayrıyeten Güç Bakanlığı’nın acil durum tedbirleri almasına müsaade edildi.

DANİMARKA

Danimarka, üç kademeli acil gaz tedarik planının birinci adımını etkinleştirdiğini açıkladı. Gaz arzının şimdilik garanti edildiğini belirten Kopenhag yetkilileri, tüketici ve şirketlere gaz tüketimini azaltma davetinde bulundu.

FİNLANDİYA

Finlandiya, arz güvenliğini sağlamak maksadıyla ülkedeki boru sınırlarının yaz bakımını erteleyeceğini duyurdu. Karar boru çizgisinin geçtiği başka Baltık ülkeleri ile ortaklaşa alındı.

FRANSA

Fransa’da Rus gazına bağımlılığı sıfıra indirmek için çalışmalar başlatıldı. Gaz tüketiminin yüzde 17’sini Rusya’dan karşılayan Fransa, Kuzey Akım 1’deki kesintiden en az ziyan görecek ülkeler ortasında yer alıyor.

ALMANYA

Gaz muhtaçlığının yüzde 55’ini Rusya’dan karşılayan Almanya, üç evreli acil aksiyon planında 2. basamağa geçtiğini duyurdu. Faz 2 planına nazaran, gaz depolama tesislerini doldurmak için 15 milyar avro kredi sağlanacak. Endüstride kullanılan gazda tasarrufu teşvik etmek için çalışmalar başlatılacak.

YUNANİSTAN

Elektrik üretimi için gaz kullanan Yunanistan, ek ölçülerde LNG alacak ve gazla çalışan dört tesisi dizele geçirecek. Ayrıyeten Atina idaresi, süreksiz bir tedbir olarak önümüzdeki iki yıl içinde kömür madenciliğini hızlandıracak.

İTALYA

Gaz gereksiniminin yaklaşık yüzde 40’ını Rusya’dan karşılayan İtalya, gaz depolama hacmini artırmaya yönelik aksiyon planını açıkladı. Bunun yanısıra kömür santrallerinin kapasitesinin en üst seviyeye çıkarılacağı belirtildi. İtalyan güç firması ENI, Rus güç şirketi Gazprom’un dün yeni bir kesintiye giderek yaklaşık 21 milyon metreküp gaz tedarik edeceğine ait bildirim aldıklarını duyurdu.

HOLLANDA

Tükettiği gazın yüzde 15’ini Rusya’dan ithal eden Hollanda, kömürle çalışan elektrik santrallerinin üretim üst sonunu kaldıracağını duyurdu.

POLONYA

Ülkedeki gaz gereksinimini LNG terminali ile destekleyen Polonya 12 kademeli acil durum prosedürünü başlatmayı planladığını duyurdu.

Related Posts

Willian Arao transfer sürecini anlattı: Jesus arıyorsa ‘hayır’ denmez

Jorge Jesus yönetimindeki Fenerbahçe’nin sezon başında Flamengo’dan kadrosuna dahil ettiği Willian Arao, milli arada ülkesine gitti. Tecrübeli …

Ofisinde vurularak öldürülmüştü, cinayetin nedeni ortaya çıktı

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde dün Savaş Taş’ın iş yerinde F.C ve R.C. tarafından tabancayla vurularak öldürülmesine ait ayrıntılar ortaya çıktı …

Prof. Dr. Işık Adalet Vefat Etti

Nükleer Tıp Uzmanı Prof.Dr. Işık Adalet yaşamını yitirdi. İstanbul Tabip Odası tarafından şu açıklama yapıldı, “İstanbul Üniversitesi İstanbul …

Adana’da baba, daima para isteyen oğlunu öldürdü

Adanan’nın Yüreğir ilçesine bağlı Başak Mahallesi’nde oturan Felemez Gök (53), servetini kaybetti. Bu durum sonrası Gök’ün psikolojisi bozuldu …

Personel servisi TIR’la çarpıştı: 17 yaralı

Honaz’da sabah saatlerinde Adem Engez idaresindeki TIR ile İsmail Dönmez’in kullandığı servis midibüsü, denetimsiz kavşakta çarpıştı. Kazada …

Diyarbakır’da evlat nöbetini 8 ay sonra kazandılar

Diyarbakır’da Halkların Demokratik Partisi (HDP) Vilayet Başkanlığı binası önünde evlat nöbeti yapan aileler için müjdeli haberler gelmeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.