Amacını kalabalıklar içinden seçip sivil kaybı önleyen altı bıçaklı ‘Ninja füzesi’: Son kurbanı Zevahiri oldu

ABD Lideri Biden, Kabil’de ailesi ile saklandığı tespit edilen Zevahiri’ye yönelik operasyonun pazar günü kendisinin onayı ile gerçekleştirildiğini açıkladı. Biden operasyonun detaylarıyla ilgili açıklama yapmadı.

ABD’nin başına 25 milyon dolarlık ödül koyduğu Zevahiri, El Kural terör örgütünün ana stratejistiydi. Mısırlı bir cerrah olan Zevahiri, 11 Eylül akınlarının da düzenleyicileri ortasındaydı. Bin Ladin’in 2011’de öldürülmesinin akabinde örgütün başına geçti.
El-Kaide önderi Eymen El Zevahiri, Afganistan’da düzenlenen hava hücumunda öldürüldü.

BALKONA ADIM ATINCA ATEŞLENDİ

ABD istihbaratı yılın başından bu yana Zevahiri’yi takipteydi. Zevahiri’nin Kabil’de, kimi üst seviye Taliban yetkililerine mesken sahipliği yapan Shirbur semtinde aile üyeleriyle birlikte yaşadığı mesken tespit edildi.

Verilen bilgiye nazaran cumartesi akşamı meskende yalnızca El Esas önderi vardı. Zevahiri, balkona adım attığı sırada, insansız hava aracından iki Hellfire füzesi ateşlendi. Büyük bir patlama sesi duyuldu.

“SİVİL CAN KAYBI YOK”

Joe Biden, başarılı olarak nitelendirdiği operasyonda sivil can kaybı olmadığını duyurdu.

Haziran 2022’de Yemen’de kullanılmış bir R9X.

“ZEVAHİRİ’Yİ ÖLDÜRMEK İÇİN R9X HELLFIRE KULLANILDI”

ABD Merkez Komutanlığı Zevahiri suikastını gerçekleştirmek için kullanılan silahı açıklamadı.

Ancak askeri uzmanlara nazaran bu silah; yüksek profilli amaçları düşürmek için patlayıcı yerine açılan kılıçların kullanıldığı “Hellfire R9X Ninja” füzesi.

Üst seviye bir ABD’li yetkili de verdiği resmi olmayan demeçte, terör örgütü başkanının, meskeninin balkonunda yürürken, bir drone tarafından ateşkenen iki Hellfire R9X füzesi ile vurulduğunu söyledi.

Geçmişte de emsal taarruzlar için R9X Hellfire ‘Ninja’ füzesinin kullanıldığı belirtiliyor.

İdlib’de El Kural temaslı El Hurras örgütünün üst seviye elebaşlarından olduğu argüman edilen Ebu Hamza el Yemeni’yi Haziran 2022’de hava saldırısı düzenlenmişti. Taarruzda R9X kullanıldığı düşünülüyor. n

ALTI BIÇAKLI NİNJA FÜZESİ: R9X HELLFIRE

R9X, darbe anında amacı yakındakiler için ölümcül olabilecek bir patlamayı tetiklemeden parçalamak için tasarlanmış altı uzatılabilir bıçakla ucunda 45 kg güçlendirilmiş metal taşıyor.

R9X Hellfire füzesi, daha düşük ikincil hasar riski taşıdığı için hassas suikastlar için ABD ordusunun tercih ettiği silahlardan biri haline geldi.

2011’de Obama’nın başkanlığı sırasında Ortadoğu’da insansız hava araçlarıyla yapılan akınlarda öldürülen sivillerin sayısıyla ilgili kaygılar ortasında geliştirilen ‘ninja’ füzesi, patlayıcı bir savaş başlığı kullanmadığı için bu türlü bir lakapla anılıyor.

Pentagon’un elinde kaç tane R9X füzesi olduğu aşikâr değil. R9X, füze alımı için 2022 bütçe taleplerinde de yer almıyor.

Related Posts

Karın ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede midesinden çıkarılan şoke etti: Tam 63 adet!

Kuzey Hindistan’daki Muzaffarnagar bölgesinde yaşanan olayda, dayanılmaz mide ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuran bir kişi tedaviye alındı …

Kolera Mozambik’te 2 kişinin vefatına yol açtı

Ulusal basındaki habere nazaran, kolera salgını Mozambik’te can aldı. Ülkenin kuzeyinde bulunan Niassa bölgesinde 2 kişi kolera nedeniyle …

SON DAKİKA HABERİ: Putin, Herson ve Zaporijya’nın bağımsızlıklarını tanıyan kararnameleri imzaladı

Son dakika haberi! Son dakika gelişmesinin detayları birazdan ntv.com.tr’de…

Mersin’de polisevine saldırıdan yeni görüntü

Pazartesi günü saat 22.45 sıralarında Mezitli ilçesi Tece Mahallesi’ndeki polisevine PKK’lı iki kadın terörist tarafından saldırı düzenlendi …

Ders çalışırken tutulan boynunu tedavi ettirmek istemişti… Talihsiz kadın felç oldu!

Darlene Jensen, 28 yaşındaki kızıyla telefonda mesajlaşıyordu. Üniversiteyi henüz bitirmiş olan kızı Caitlin, final sınavlarına çalışırken …

Marc Bartra minik taraftarla buluştu

Trabzonspor’un İspanyol oyuncusu Marc Bartra, Gaziantep FK maçında attığı golden sonra dans ederek sevinen minik taraftar Çınar Ayık ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.