Biden’dan 2023 için 5,8 trilyon dolarlık bütçe teklifi

ABD Başkanı Joe Biden’ın 2023 mali yılına yönelik 5,8 trilyon dolarlık bütçe teklifinde savunma harcamalarına yönelik finansmanın artırılması planlanıyor.

DÜNYA 28.03.2022 22:08

Biden'dan 2023 için 5,8 trilyon dolarlık bütçe teklifi

Abone Ol google-news

Beyaz Saray, 1 Ekim’de başlayacak 2023 mali yılına yönelik hükümet harcamalarını içeren bütçe teklifini ABD Kongresi’ne sundu.

Buna göre, bütçede 2023 mali yılında 4,6 trilyon dolarlık gelir sağlanması hedeflenirken, 5,8 trilyon dolarlık harcama yapılması planlanıyor.

Biden’ın bütçe teklifi, savunmaya yönelik harcamalarda 2022 mali yılına kıyasla yaklaşık yüzde 4’lük artış öngörüyor.

Savunma harcamaları için 2023 mali yılında 813 milyar dolarlık kaynak ayrılıyor. Bu tutarın 773 milyar dolarının Savunma Bakanlığına (Pentagon) aktarılması, 40 milyar dolarlık kısmıyla ise diğer bakanlıklar bünyesindeki savunma harcamalarının finanse edilmesi öngörülüyor.

Gelecek yıla ilişkin bütçe teklifinde savunma dışı harcamalar için ayrılan kaynağın ise yüzde 9,5 artışla 649,9 milyar dolara çıkarılması planlanıyor.

TİCARET BAKANLIĞI BÜTÇESİ

Biden yönetiminin 2023 mali bütçesinin tutarında bir önceki mali yıla kıyasla yüzde 1,7’lik azalış olduğu hesaplanıyor.

ABD’de 2023 mali yılında Ticaret Bakanlığının bütçesinde yüzde 31,2’lik artışa gidilerek 11,7 milyar dolarlık kaynak ayrılması planlanıyor.

Söz konusu dönemde Gazi İşleri Bakanlığına ayrılan bütçenin yüzde 29,4, Sağlık ve İnsani Hizmetler Bakanlığına ayrılan bütçenin yüzde 27,1, Eğitim Bakanlığının bütçesinin yüzde 20,9 ve İçişleri ile Konut ve Kentsel Kalkınma bakanlıklarının bütçesinin yüzde 20,5’er artırılması öngörülüyor.

Ayrıca, Hazine Bakanlığının bütçesinin yüzde 19,9, Dışişleri Bakanlığının yüzde 17,7, Çalışma Bakanlığının yüzde 17,6, Tarım Bakanlığının yüzde 17,1, Enerji Bakanlığının yüzde 15,1 ve Adalet Bakanlığının yüzde 12,5 artırılması planlanıyor.

MİLYARDERLERE VERGİ ARTIŞI

Biden’ın bütçe teklifi, milyarderlerin ve şirketlerin daha fazla vergi ödemesini hedefliyor.

Bu kapsamda, serveti 100 milyon doları aşan Amerikalılar için gerçekleşmemiş kazançlar da dahil olmak üzere gelirleri üzerinden yüzde 20’lik asgari vergi alınması planlanıyor.

Beyaz Saray bu vergi uygulamasının toplumun yüzde 0,01’lik kesim için geçerliği olacağını belirtiyor.

Söz konusu vergi uygulamasının gelecek 10 yılda bütçe açığını 360 milyar dolar azaltması öngörülüyor.

Aynı zamanda kurumlar vergisi oranının yüzde 28’e çıkarılması planlanıyor.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

Eski Ulusal futbolcu Ümit Karan’dan Jorge Jesus’a flaş sözler!

Futbolculuğu devrinde Galatasaray’da ismini efsane futbolcular ortasına yazdıran, kramponlarını astıktan sonra da teknik yöneticiliğe başlayan …

A Milli Takım’da 4 futbolcu kadrodan çıkarıldı! Umut Bozok gelişmesi

UEFA Uluslar C Ligi 1. Grup’taki son maçında 25 Eylül Pazar günü deplasmanda Faroe Adaları ile karşılaşacak A Millî Takımımızın aday kadrosunda …

Willian Arao transfer sürecini anlattı: Jesus arıyorsa ‘hayır’ denmez

Jorge Jesus yönetimindeki Fenerbahçe’nin sezon başında Flamengo’dan kadrosuna dahil ettiği Willian Arao, milli arada ülkesine gitti. Tecrübeli …

Ofisinde vurularak öldürülmüştü, cinayetin nedeni ortaya çıktı

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde dün Savaş Taş’ın iş yerinde F.C ve R.C. tarafından tabancayla vurularak öldürülmesine ait ayrıntılar ortaya çıktı …

Prof. Dr. Işık Adalet Vefat Etti

Nükleer Tıp Uzmanı Prof.Dr. Işık Adalet yaşamını yitirdi. İstanbul Tabip Odası tarafından şu açıklama yapıldı, “İstanbul Üniversitesi İstanbul …

Adana’da baba, daima para isteyen oğlunu öldürdü

Adanan’nın Yüreğir ilçesine bağlı Başak Mahallesi’nde oturan Felemez Gök (53), servetini kaybetti. Bu durum sonrası Gök’ün psikolojisi bozuldu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.