Biden’dan ‘İran’ açıklaması: ABD halkını koruyacağız

ABD Başkanı Joe Biden, Kanada’ya resmi bir ziyaret gerçekleştirerek Kanada Başbakanı Justin Trudeau ile bir araya geldi. Trudeau ile ortak basın toplantısında konuşan Biden, Suriye’de ABD öncülüğündeki IŞİD ile mücadele koalisyonuna ait tesise yapılan saldırılara ilişkin açıklama yaptı.

AA’nın aktardığına göre, Biden, söz konusu saldırılar sonrası bölgeye hava saldırısı düzenlediklerini belirterek, ‘İran ile çatışma peşinde olmadıklarını, ancak ABD halkını etkin bir şekilde koruyacaklarını’ söyledi.

‘HALKIMIZI KORUMAYA HAZIRIZI; DÜN GECE OLAN DA BUYDU’

Ottawa’daki ortak basın toplantısında konuşan ABD Başkanı Biden, Suriye’de ABD öncülüğündeki koalisyona ait bir tesisin insansız hava aracıyla (İHA) vurularak ABD’li bir sözleşmeli personelin hayatını kaybetmesine neden olan saldırılarla ilgili bilgilendirildiğini, saldırıyı İran destekli grupların düzenlediğini belirtti.

‘Saldırı üzerine derhal, ABD ordusuna bölgeye hava saldırısı düzenleme yetkisi verdiğini’ aktaran Biden, “Dün gece ABD askeri kuvvetleri, personelimize saldırıdan sorumlu olanları hedef alarak, Suriye’de bir dizi hava saldırısı düzenledi” dedi. Açıklamasında, “ABD, İran’la bir çatışma peşinde değil” ifadelerini kullanan ABD Başkanı Biden, “Diğer taraftan, Amerika halkını etkin şekilde korumaya hazırız. Dün gece olan da buydu” dedi.

‘IŞİD’i bozguna uğratmak ve bölgedeki terör tehditlerine karşı mücadele etmek için Kanada ve diğer koalisyon ortaklıklarıyla birlikte çalışmaya devam edeceklerini’ söyleyen Biden, hayatını kaybeden personelin yakınlarına taziyelerini ileterek, yaralılara acil şifalar diledi ve operasyonu yapan askeri personele teşekkür etti.

SURİYE’DE KARŞILIKLI SALDIRILAR

İran destekli grupların, Suriye’nin Haseke ilinde dün (24 Mart) ABD öncülüğündeki koalisyona ait bir tesisi insansız hava aracıyla (İHA) vurarak ABD’li bir sözleşmeli personelin ölümüne, beşi asker, biri sözleşmeli altı personelin de yaralanmasına yol açtığı belirtilmişti. Bugün ise ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, Suriye’nin doğusunda ABD askerlerinin konuşlu olduğu üsse İran destekli gruplarca 10 roketle saldırı düzenlendiğini ancak herhangi bir kayıp vermediklerini açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir