Bilim İnsanları Az ya da Çok Uyumanın Neden Olduğu Yan Etkileri Gidermenin Bir Yolunu Buldu!

European Journal of Preventive Cardiology isimli akademik dergide yayınlanan yeni bir araştırmada bilim insanları az uyumanın etkilerini gidermenin yolunu buldu. İçeriğimizde sizler için bahsi geçen çalışmanın detaylarına yer verdik.?

Kaynak: https://www.indyturk.com/node/620366/…

Herkesin mutlaka ya yalnızca bir dönemi kapsayan ya da süregelen uyku problemleri yaşadığı olmuştur.

Bu süreçte kendiniz yorgun hissedebilir, dikkat eksikliği yaşayabilir ya da aşırı sinirli hissedebilirsiniz.

Bununla beraber fazla uyumak da diyabet ve kalp rahatsızlığı gibi birçok sağlık problemine yol açabilmekte.

Bilim insanları yeni çalışmalarıyla uykusuzluk ya da fazla uyumanın yan etkilerini gidermenin bir yolunu buldu.

90 binden fazla yetişkinin yer aldığı bu çalışmada düzenli egzersiz yapmanın uykusuzluk ya da fazla uykunun getirdiği yan etkilerin bir kısmını giderebileceği gözlemlendi.

European Journal of Preventive Cardiology isimli akademik dergide yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, Birleşik Krallık’ta 2013 ile 2015 yılları arasında bir hafta boyunca ivme ölçer bileklik takan 40 ile 73 yaşlarındaki toplam 92 bin 221 yetişkindeki ortak etkiler incelendi.

Araştırma sürecinde bilim insaları gece başına 6 saat az süren uyku süresini kısa, 6 ile 8 saat arasındakini normal ve 8 saatten fazla süren uyku süresini ise uzun olarak sınıflandırdı.

Tüm nedenlere bağlı ölüm riskinde daha az egzersiz yapanlar arasında kısa uykuya sahip olanlarda yüzde 16, uzun uykuya sahip olanlarda ise yüzde 37 oranında bir artış gözlemlendi.

Orta düzeyde egzersiz yapan ve çok az uyuyan katılımcılarda tüm nedenlere bağlı ölüm oranının ise yüzde 41 arttığı eklendi.

Son olarak ise yüksek miktarda egzersiz yapanlarda uyku süresinin ölüm riskiyle bağlantılı olmadığı tespit edildi.

Bilim insanları, hem düşük egzersiz yapıp hem de kısa uyuyan insanların kalp hastalığı sebebiyle ölüm riskinin yüzde 69 arttığını ve egzersiz orta veya yüksek düzeye çıktığında bu riskin ortadan kalktığını açıkladı.

Guangzhou Üniversitesi’nde gerçekleştirilen çalışmanın ortak yazarlarından Jihui Zhang araştırmayla alakalı: ‘Çalışma, artan fiziksel aktivite düzeylerinin kısa veya uzun uyku süresiyle ilişkili ölüm risklerini zayıflattığını gösterdi.’ dedi.

Aynı zamanda Zhang: “Bulgularımız, hem fiziksel aktiviteyi hem de uyku süresini hedefleyen sağlığı geliştirme çabalarının, orta yaşlı ve yaşlı yetişkinlerde erken ölümü önlemede veya geciktirmede tek bir davranışa odaklanmaktan daha etkili olabileceğini gösteriyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir