Bu kere Suriye özel temsilcisi Nicholas Granger PKK’yı ziyaret etti

ABD’den skandal üzerine skandal… Ankara’nın itirazlarına karşın terör örgütleriyle bağlantı kurmaya devam eden ABD’den üst seviye bir isim PYD’yi ziyaret etti.

ABD’nin Suriye’nin kuzeyini işgal eden terör örgütü PKK-YPG’ye, IŞİD’le uğraş mazeretiyle verdiği maddi manevi takviyenin gerisi kesilmiyor.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığına bağlı birliklerin PKK’lı teröristlerle birlikte ABD zırhlılarıyla Şırnak hududundan 4 kilometre içeride ortak tatbikat yapması ve çabucak ardından öldürülen iki terörist için Türkçe taziye bildirisi yayımlamasından sonra terör örgütü elebaşlarına üst seviyede bir ziyaret gerçekleştirildi.

ABD’nin Kuzey Doğu Suriye Özel Temsilcisi Nikolas Granger, Mardin’in Nusaybin ilçesinin çabucak karşısındaki Haseki vilayetine bağlı Kamışlı’ya evvelki gün ziyarette bulundu.

Granger, PKK’nın Suriye’deki ayağını oluşturan kelamda Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) genel merkezine gitti. ABD’li senatörü burada PYD kelamda eş genel lideri Asya Abdullah ile PYD’nin kelamda eş başkanlık komitesi üyesi Aldar Halil karşıladı.

“BİZİ TÜRK SİHALARINDAN KORUYUN”

PKK’lı Asya Abdullah ile Aldar Halil, Türkiye’nin bilhassa de bu yıl içinde Suriye’nin kuzeyinde yoğunluk kazanan Silahlı İnsansız Hava Araçlarıyla gerçekleştirdiği operasyonlarda örgütün çok önemli üst seviye kayıplar verdiğini, anlık istihbarata dayalı, geceli gündüzlü neredeyse günün her saatinde nokta operasyonlar yapıldığını, bu operasyonlara karşı milletlerarası kamuoyundan ortak tutum beklediklerini ilettikleri öğrenildi. Granger ise, Türkiye’nin operasyon teşebbüslerine karşı tavırlarının açık olduğunu, bölgenin istikrarından yana olduklarını, muhtemel bir hudut ötesi harekâtı istemediklerini belirtti.

Özel Temsilci Granger, Türkiye’nin muhtemel bir kara harekâtının bütün bölge üzerinde olumsuz tesir yaratacağını söz etti.

EĞİT-DONAT KAPSAMINDA “IŞİD’İ BİRLİKTE YENECEĞİZ” BİLDİRİSİ

Nicholas Granger, 31 Ağustos’ta da Kamışlı’da PKK denetimindeki Kelamda Özerk İdare ve Suriye Kürt Ulusal Kurulu üyeleriyle de görüşmüştü. Bu görüşmede, IŞİD’le uğraş ismi altında kurulan Birleşik Ortak Vazife Gücü’ne bağlı ABD askerlerinin PKK’lı teröristlerle Şırnak hududunda ortak tatbikat yapma kararı alınmış ve “Birlikte daha güçlüyüz. Bölgesel barış ve istikrar konusunda kararlıyız. IŞİD’i birlikte yeneceğiz” iletisi verilmişti.

Granger, PKK-YPG’li teröristlere bundan bu türlü de zırhlı araçlar, ağır silahlar, güdümlü füzelerle ilgili “Eğit-donat” kapsamında farklı bölgelerde de ağır ve orta menzilli silahların kullanımı, keşif ve gözetleme, uyuyan hücre tehditlerine karşı dinleme yapılabileceğine ait ortak tatbikat yapılabileceği iletisini verdi.

IŞİD’i Suriye topraklarından yok etmek gayesiyle kurulan Ortak Misyon Gücü, 2020 yılı itibariyle Irak’taki faaliyetlerini sonlandırırken, ABD güçlerinin öncülük ettiği Suriye’de, PKK-YPG’li teröristlere silah ve askeri eğitim faaliyetlerine ağılık verdi.

ABD’nin 2023 savunma bütçesinde terör örgütü PKK-YPG için 183 milyon dolarlık bir fon ayırdığı, bu müddet zarfında örgüt saflarına 3500 terörist kazandırılmasının hedeflendiği bildirildi. Terör örgütü IŞİD’in Suriye topraklarında dar bir alana hapsolmasına karşın ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı PKK-YPG’ye olan dayanağını kesintisiz sürdürüyor.

Related Posts

Eski Ulusal futbolcu Ümit Karan’dan Jorge Jesus’a flaş sözler!

Futbolculuğu devrinde Galatasaray’da ismini efsane futbolcular ortasına yazdıran, kramponlarını astıktan sonra da teknik yöneticiliğe başlayan …

A Milli Takım’da 4 futbolcu kadrodan çıkarıldı! Umut Bozok gelişmesi

UEFA Uluslar C Ligi 1. Grup’taki son maçında 25 Eylül Pazar günü deplasmanda Faroe Adaları ile karşılaşacak A Millî Takımımızın aday kadrosunda …

Willian Arao transfer sürecini anlattı: Jesus arıyorsa ‘hayır’ denmez

Jorge Jesus yönetimindeki Fenerbahçe’nin sezon başında Flamengo’dan kadrosuna dahil ettiği Willian Arao, milli arada ülkesine gitti. Tecrübeli …

Ofisinde vurularak öldürülmüştü, cinayetin nedeni ortaya çıktı

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde dün Savaş Taş’ın iş yerinde F.C ve R.C. tarafından tabancayla vurularak öldürülmesine ait ayrıntılar ortaya çıktı …

Prof. Dr. Işık Adalet Vefat Etti

Nükleer Tıp Uzmanı Prof.Dr. Işık Adalet yaşamını yitirdi. İstanbul Tabip Odası tarafından şu açıklama yapıldı, “İstanbul Üniversitesi İstanbul …

Adana’da baba, daima para isteyen oğlunu öldürdü

Adanan’nın Yüreğir ilçesine bağlı Başak Mahallesi’nde oturan Felemez Gök (53), servetini kaybetti. Bu durum sonrası Gök’ün psikolojisi bozuldu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.