Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Çocukların Yaralandığı Saldırı İçin: “Fotoğrafa da Bakmak Lazım”

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Millet İttifakı cumhurbaşkanı yardımcısı adayı Ekrem İmamoğlu’nun mitingi sırasında yapılan taşlı saldırı için ‘Fotoğrafa da bakmak lazım’ dedi. Kalın, belediye otobüsleriyle kapatıldığı iddialarını gündemine almadan izin verilen yerde miting yapılmadığını belirtti.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun Erzurum’da uğradığı taşlı saldırıya Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’dan yorum geldi.

Yaşananlara tepki yağarken; Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Habertürk’te taşlı saldırı için “Fotoğrafa da bakmak lazım” dedi.

Ekrem İmamoğlu’nun Erzurum’da yapacağı miting öncesinde meydan Erzurum Büyükşehir Belediyesi’nin otobüsleriyle kapatılmasına sosyal medyadan tepki yağdı.

Belediyenin tavrına karşı İbrahim Kalın saldırıyı kınamak yerine İmamoğlu’nu eleştirdi: “Miting alanı olarak belirlenen bir yer var. Burayı tercih etmediler”

‘Fakat şimdi birkaç unsur var. Bu şey içerisinde kayboldu gibi. Fotoğrafa da bakmak lazım. Biz evvelsi gün Erzurum’daydık ve miting yapılacak yerler İl Seçim Kurulları tarafından belirleniyor. Herkes istediği yerde miting yapamıyor. Belli yerler tahsis ediliyor. Biz de gittik. Bize tahsis edilen yerde miting yaptık. Daha önce biz Gar Meydanı’nda yapardık. Diğer siyasi partiler de Gar Meydanı’nda yapardı. Şehrin merkezinde. 

Bu yıl Erzurum Belediyesi bir miting alanı belirlemiş. İl Seçim Kurulu da miting alanı olarak bütün başvuran siyasi partilere burayı gösteriyor. Bizde gittik mitingimizi orada yaptık. Bizden başka miting yapan oldu mu bilmiyorum. Bugünkü hadisede ise bu miting alanı yerine şehrin içinde bir başka yerde miting yapma talebi gitmiş Sayın İmamoğlu tarafından. Belediye burası miting alanı değil.’

“Miting dediğinizde ona göre tedbir alıyor. Birçok polis görevlendirilmiş”

‘Fiili bir durum yaratarak burada bir hoparlör ile bir miting yapmak izinsiz gösteriye girer’ iddiasında bulunan Kalın, şu sözleri kullandı:

‘Buna rağmen otobüsler, özel olarak getirildi kondu diyor da. Oradaki yetkililerin söylediği böyle özel bir şey yok. Miting alanı olarak belirlenen bir yer var. Burayı tercih etmediler. Bunun yerine bu bir esnaf ziyareti olacak demişler. Başvuru böyle yapılmış. Valiliğin yaptığı açıklamaya da bakarsanız. Esnaf ziyareti şeklinde planlanmış. Bir esnaf ziyareti dendiği zaman bu yürüyerek olur, arabayla olur. Ona göre tedbir alıyor doğal olarak kolluk kuvvetleri. Miting dediğinizde ona göre tedbir alıyor. Birçok polis görevlendirilmiş. TOMA araçları falan bir olay falan olması durumunda. 

En son belediye başkanı ve İçişleri Bakanı ile yaptığım görüşmede, söylenen bir esnaf ziyareti başka bir şeye dönüşmüş. Sokakların içerisinde hoparlörle konuşma şeklinde bir tür miting gibi bir şeye dönüşünce bir grup taşlarla saldırmaya başlamış. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Taşlarla saldırılması vs. Asla böyle bir şey söz konusu olamaz. Bunu bir defa bütün Erzurumlulara teşmil etmek de büyük haksızlık olur. Erzurumlular provoke ettiler, şöyle böyle denmesi de yakışıksız. Bu doğru bir şey değil.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir