Dünya Mutfağına Düşkün Olanların Gördüğünde Gözlerinden Kalpler Çıkmasını Sağlayacak 10 Şey

Türk mutfağı her ne kadar yeterince lezzetli ve zengin olsa da dünyada keşfedilmeyi bekleyen sayısız lezzet var. Siz de kendinizi farklı tatlara açık bir gurme olarak tanımlıyorsanız mutlaka aşağıdaki durumlardan bazılarını yaşamışsınızdır.

İşte dünya mutfağıyla yakından ilgilenenlerin ve yeni yeni tadımlara başlayanların bayılacağı 10 şey!

1. Baharat marketini arşınlamak…

Dünya mutfağı denilince akla ilk gelen şeylerden biri tabii ki baharat! Tayland’ın meşhur Massaman körisinden Hindistan’ın kakule ve kişnişine, hatta Karayipler’in chili biber tozuna kadar aradığınız bütün baharatları, baharatçılar çarşısından daha iyi nerede bulabilirsiniz ki? ?

2. Yemek fuarlarını gezmek…

Ülkemizde düzenli aralıklarla yapılan yemek fuarları, hem yerel hem yabancı sofralara misafir olmak için en iyi alternatif arasında. Lokal ürünlerle yapılan en popüler yemeklere ve sevdiğiniz pek çok menüye bu fuarlardan birinde rastlama şansınız epey yüksek! ?

3. Mahallede açılan yeni bir mekanı ziyaret etmek…

Dünya mutfağına ilgi duyan bir gurme olarak şehrinizde nerede ne yenileceğini herkesten iyi biliyor olmanız gerek. Üstelik konu mahallenizde açılan farklı konseptli ve dünya lezzetlerine odaklanan bir mekan olunca kapıda kuyruğa girmemeniz beklenemez! ?

4. Yeni bir yemek kitabı almak!

Bir mutfağı daha yakından tanımanın en kolay yolu tadıma dair kitaplar almaktır. Sadece gurmelerin anlayacağı özel kitap sayfalarında gezinirken dünyanın eşsiz lezzetleri hakkında yeni şeyler öğrenebilir, bu gibi bilgileri muhteşem bir tapas tabağıyla veya Orta Amerika’nın meşhur empanadasıyla taçlandırabilirsiniz. ?

5. Yemek konulu sinema gecesi düzenlemek…

Kitap okumakla arası pek iyi olmayan gurmeleri heyecanlandıracak bir tavsiyemiz de var. O da kültürel mirasın en önemli yansıması olan sofra adabını, tarifleri ve bu tariflerin kökenini anlatan bir sinema gecesi düzenlemek. Böyle bir gecenin olmazsa olmazı ise İngiltere’nin peynir çubukları veya Amerika’nın karamel patlamış mısırı olabilir. ?

6. Aşçılık kursu almak!

Merak ettiğiniz veya zaten yakından tanıdığınız bir mutfağı tekrar ziyaret etmek için aşçılık kursu almaktan daha iyi bir yol düşünülebilir mi? Çünkü bu şekilde hem kendi aşçılık yeteneklerinizi geliştirebilir hem de o çok sevdiğiniz lezzetleri yeniden tadabilirsiniz. Üstelik nasıl pişirileceğini de detaylı şekilde öğrenebilirsiniz! ?

7. Marketteki gurme reyonlarını incelemek…

Dünya mutfağına olan heyecan tabii ki de geniş marketlerdeki gurme reyonlarında yaşanır. Aklınıza gelen bütün mutfaklardan en bilindik ve enfes malzemelere ulaşacağınız şöyle kapsamlı bir reyon, sizi yeniden o lezzetli ana götürebilir! ?

8. Pazarda tropikal meyveler aramak…

Dünya mutfağı denilince aklınıza gelen şey, Hawai’nin papaya sosu veya Hindistan’ın mango salatasıysa pazarda garip görünüşlü meyve arayışına çıkmak sizin için en iyisi olabilir. Özellikle yerel üreticilerin bulunduğu rengarenk tezgahlar arasında şöyle bir gezinmek sizi gurmesi olduğunuz pek çok mutfağa tek seferde götürebilir. ✌️

9. Evde yeni tarifler denemek!

Hangi gurme kendini evde yeni bir tarif denerken iyi hissetmez ki? Damak zevkinize uyan ve sizi yansıtan en güzel yemekleri evde pişirmeyi öğrenerek dünya mutfağına olan aşkınızı yeniden alevlendirebilirsiniz. ?

10. Sos konusunda ustalaşmak!

Dünya mutfağı demek sos demek. Yani bir tutkun olarak sos konusunda ustalaşmak fazlasıyla heyecanlı olabilir. Fransa’nın meşhur dömi glası, nam-ı diğer kahverengi sosu veya Kuzey Afrika’nın harissa sosu tariflerinizin temel malzemelerinden biri olabilir. ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir