Florida valisi göçmenleri uçakla kuzey eyaletine gönderdi

Tüm dünyayı tesiri altına alan yasa dışı göç son devirde ABD’nin de en büyük sorunlarından biri.

Özellikle ülkenin güney hududundaki eyaletler, Güney Amerika ülkelerinden gelen göç dalgası altında eziliyor.

Ülke çapında güney eyaletler, göçmen yükünü yalnızca kendi sırtlarında hissettikleri gerekçesiyle durumdan şikayet ederken değişik bir olay yaşandı.

Güneyden kuzeye uçakla göçmen getirildi

AA’nın haberine nazaran ABD’nin güneyinde yer alan Teksas eyaletinden, kuzeydoğudaki Massachusetts eyaletine 2 küçük uçak dolusu sistemsiz göçmenin, iş bulmalarında yardımcı olma vaadiyle kandırılarak getirildiği bildirildi.

Florida Valisi finanse etti

Massachusetts Eyalet Senatörü Julian Cyr tarafından yapılan açıklamada, ortalarında çocukların da bulunduğu, birçok Venezuelalı 50 kadar sistemsiz göçmenin, tatil kenti olarak bilinen Martha’s Vineyard adasına hava yoluyla getirilerek bırakıldığı belirtildi.

Eyalet yetkilileri, Teksas’tan kalkan uçakların, Florida Valisi Ron DeSantis tarafından finanse edildiğini tez ederken adaya gelen sistemsiz göçmenlerin her türlü muhtaçlığının karşılanarak barınaklara yerleştirildiği bilgisini paylaştı.

“Göçmen yükünü paylaşmalıyız”

Florida Valisi Desantis, yaptığı basın açıklamasında, “Biz bir sığınak devlet değiliz ve yasa dışı göçmenlerin sığınak yargı bölgelerine taşınmasını memnuniyetle kolaylaştıracağız.” diyerek, ABD’nin her eyaletinin sistemsiz göçmen yükünü paylaşması gerektiğinin altını çizdi.

Kamala Harris’in konutunun önüne göçmen bırakılmıştı

Düzensiz göçmenlerle ilgili artan siyasi tartışmanın ortasında, Teksas’tan gelen iki otobüs dolusu sistemsiz göçmen, ABD Lider Yardımcısı Kamala Harris’in başşehir Washington’daki konutunun çabucak dışına bırakılmıştı.

Fox News’in yayınladığı görüntüde, 75 ila 100 kişi taşıdığı bildirilen iki otobüsün lider yardımcısının konutunun yakınına geldiği ve birden fazla Venezuela’dan gelen sistemsiz göçmenlerin daha sonra bir sivil toplum örgütü tarafından yakınlardaki kiliseye nakledildiği görüldü.

Teksas Valisi Greg Abbott daha sonra Twitter’da yaptığı paylaşımda “Harris, sonumuzun ‘güvenli’ olduğunu tez ediyor ve krizi reddediyor. Biden idaresine işini yapması ve sonu müdafaası için davette bulunarak göçmenleri art bahçesine gönderiyoruz.” ifadelerini kullandı.

ABD’ye giren yasa dışı göçmenler, hudut polisi tarafından kayıtları yapılarak otobüslerle barınaklara götürülüyor. Süreçleri tamamlanan sistemsiz göçmenler kendilerine bildirilen mahkeme tarihine kadar ABD içinde istediği yere gitmekte özgür bırakılıyor.

Related Posts

Willian Arao transfer sürecini anlattı: Jesus arıyorsa ‘hayır’ denmez

Jorge Jesus yönetimindeki Fenerbahçe’nin sezon başında Flamengo’dan kadrosuna dahil ettiği Willian Arao, milli arada ülkesine gitti. Tecrübeli …

Ofisinde vurularak öldürülmüştü, cinayetin nedeni ortaya çıktı

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde dün Savaş Taş’ın iş yerinde F.C ve R.C. tarafından tabancayla vurularak öldürülmesine ait ayrıntılar ortaya çıktı …

Prof. Dr. Işık Adalet Vefat Etti

Nükleer Tıp Uzmanı Prof.Dr. Işık Adalet yaşamını yitirdi. İstanbul Tabip Odası tarafından şu açıklama yapıldı, “İstanbul Üniversitesi İstanbul …

Adana’da baba, daima para isteyen oğlunu öldürdü

Adanan’nın Yüreğir ilçesine bağlı Başak Mahallesi’nde oturan Felemez Gök (53), servetini kaybetti. Bu durum sonrası Gök’ün psikolojisi bozuldu …

Personel servisi TIR’la çarpıştı: 17 yaralı

Honaz’da sabah saatlerinde Adem Engez idaresindeki TIR ile İsmail Dönmez’in kullandığı servis midibüsü, denetimsiz kavşakta çarpıştı. Kazada …

Diyarbakır’da evlat nöbetini 8 ay sonra kazandılar

Diyarbakır’da Halkların Demokratik Partisi (HDP) Vilayet Başkanlığı binası önünde evlat nöbeti yapan aileler için müjdeli haberler gelmeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.