Fransa, Almanya’nın F-35 planından rahatsız: “Karar hayal kırıklığı”

Almanya atom bombası taşıma kabiliyetine sahip Tornadoların yerine 35 adet F-35 almaya karar verdi. Ancak Fransa, komşusu Almanya’nın bu kararından hoşnut değil. Fransa Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nden Paul Maurice karara ilişkin “Almanya’nın kararı Fransa’da hayal kırıklığı ile karşılandı” ifadelerini kullandı. Almanya’nın F-35 alma kararının ardından Fransa’da yaşanan bir diğer endişe de Almanya-Fransa-İspanya ortak savaş uçağı projesi FCAS’ın geleceğinin tehlikeye girmesi olasılığı.

AVRUPA 18.03.2022 11:15

Fransa, Almanya'nın F-35 planından rahatsız:

Abone Ol google-news

Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, 35 adet F-35 satın alınacağını duyurdu. Bu uçakların, 40 küsür yıl önce Alman Hava Kuvvetleri envanterine giren ve Amerikan atom bombalarını gerektiğinde hedefe götürme kabiliyetine sahip olan Tornado savaş uçaklarının yerini alması hedefleniyor.

DW Türkçe’de yer alan habere göre; Avrupa Dış İlişkiler Konseyi (European Council on Foreign Relations) adlı düşünce kuruluşunda güvenlik uzmanı olarak görev yapan Rafael Loss, konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede, F-35’in tercih edilmesinin arka planında askeri gerekçeler olduğunu dile getirdi. “Bir atom bombasını hedefe taşımak istediğinizde bunu, diğerlerine oranla hayalet (radara yakalanmayan) uçaklarla çok daha iyi yaparsınız” diyen Loss, “Bizim bu azaltılmış radar kesitine ve hedefleri daha uzaktan tanıma ve yok etme kabiliyetlerine ihtiyacımız var. Bunu da F-35, şu an piyasada olan diğer tüm hava muharebe sistemlerinden daha iyi yapıyor” ifadelerini kullandı.

Loss, Almanya’nın almayı planladığı 35 adet F-35 savaş uçağının maliyetinin yaklaşık 4 milyar avro olacağını belirtiyor. “Buna tabii ki, oldukça yüksek olan işletme ve bakım giderleri de eklenecek” ifadesini kullanan Loss, sadece Alman askeri havalimanlarının F-35’lerle uyumlu hale getirilebilmesi için yüzlerce milyon avroya ihtiyaç olduğunu vurguladı.

SOL PARTİ F-35 ALIMINA KARŞI

Federal parlamentoda F-35 alımı planına net bir dille karşı çıkan tek parti, muhalefetteki Sol Parti. Partinin meclis grubunda savunma politikaları sözcüsü olarak yer alan Ali Al-Dailami, “Biz Alman ordusunun, nükleer silahlarla donatılma yeteneğine sahip savaş uçaklarıyla güçlendirilmesine karşıyız. Ciddi bir durumda, Alman ordusuna bağlı pilotların ABD’ye ait atom bombalarını atmasını öngören nükleer ortaklık güvenlik sağlamaz, bilakis Avrupa’da olası bir nükleer savaşı körükler. Ukrayna’daki savaşın dehşeti, silahlanma yarışı için bir bahane olarak kötüye kullanılmamalı” ifadelerini kullandı.

Alman Hava Kuvvetleri ise oldukça eskiyen Tornado’ların yerini, içinde bulunduğumuz 20’li yıllar bitmeden modern uçakların alacak olması memnuniyet yaratmış gibi görünüyor. Alman Hava Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Ingo Gerhartz, çok sayıda Avrupa ülkesinin de F-35’te karar kıldığını belirterek “NATO hava sahasında güvenliği birlikte sağlama ve İttifak’ı savunma kabiliyetimiz daha da güçlenecek” dedi.

İngiltere, İtalya, Hollanda ve son olarak Finlandiya ile İsviçre, hava kuvvetlerini F-35’lerle modernize etme kararı almıştı. Bu ülkelerin Almanya ile beraber hava sahası savunmasında daha iyi iş birliği yapabileceği vurgulanıyor.

KARAR, FRANSA’DA RAHATSIZLIK YARATTI

Merkezi Paris’te bulunan Fransa Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nden Paul Maurice ise “Almanya’nın kararı Fransa’da hayal kırıklığı ile karşılandı” dedi. “F-35 burada, ABD’nin NATO içindeki gücünün bir sembolü olarak görülüyor. Avrupa’nın özerkliği ve egemenliği ile ilgili yapılan onca konuşmanın ardından beklenti, Almanya’nın daha çok bir Avrupa silahlanma siyasetine göre pozisyon almasıydı” ifadelerini kullanan Maurice, ABD’nin bir önceki başkanı Donald Trump döneminde olduğu gibi, güvenlik politikaları gereği kendini geri çekmesi durumunda ne olacak sorusunu gündeme getirdi.

“Bu bir sonraki ABD başkanı greve geldiğinde ya da daha önce ABD Kongresi seöimlerinden sonra olabilir” dedi. Avrupa’nın bu tarz gelişmelere hazırlıklı ve güvenlik konularında özerk olması gerektiğini dile getiren Paul Maurice, “Bunun için 10-15 yıl hazırlık gerekiyor, o yüzden hemen başlamak lazım” dedi.

FCAS SUYA MI DÜŞÜYOR?

Almanya’nın F-35 alma kararının ardından Fransa’da yaşanan bir diğer endişe de Almanya-Fransa-İspanya ortak savaş uçağı projesi FCAS’ın (Future Combat Air System) geleceğinin tehlikeye girme olasılığı. Bu proje kapsamında, 2040 yılına kadar, Fransız Rafale ve Alman Eurofighter savaş uçaklarının yerini alacak modern savaş uçağının yapımı öngörülüyor. Maurice göre Paris’te şu anda, “Almanya’nın bu durumda FCAS’e ihtiyacı olacak mı? Yoksa F-35’ler geçici değil de uzun vadeli bir çözüm mü?” endişeleri hakim.

Bu endişelerden ve sorulardan haberdar olan Berlin’de ise, F-35’lerin sadece atom bombası taşıma kabiliyetine sahip Tornadoların yerini alacağı ve başka görevler için düşünülmediği üstüne basa basa vurgulanırken, alınacak uçakların bu amaçla ABD’de sertifikasyondan geçeceği belirtiliyor. Almanya’da geçtiğimiz yıllarda tartışılan, Tornadoların yerine Amerikan F-18 uçaklarının alınması ya da Eurofighter’ların atom bombası taşıyıcısı hale getirilmesi planlarından ise, uzun bir süreç gerektirdiği için vazgeçilmiş görünüyor.

Ayrıca Almanya Savunma Bakanı Christine Lambrecht, elektronik harp kabiliyeti, yani radarlarla mücadele için 15 adet de Avrupa’da üretilen Eurofighter tipi savaş uçağı alınacağını bildirdi. Lambrecht, FCAS projesinin ilerletilmesi için de yeterince maddi kaynak bulunduğunu dile getirdi.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

A Milli Takım’da 4 futbolcu kadrodan çıkarıldı! Umut Bozok gelişmesi

UEFA Uluslar C Ligi 1. Grup’taki son maçında 25 Eylül Pazar günü deplasmanda Faroe Adaları ile karşılaşacak A Millî Takımımızın aday kadrosunda …

Willian Arao transfer sürecini anlattı: Jesus arıyorsa ‘hayır’ denmez

Jorge Jesus yönetimindeki Fenerbahçe’nin sezon başında Flamengo’dan kadrosuna dahil ettiği Willian Arao, milli arada ülkesine gitti. Tecrübeli …

Ofisinde vurularak öldürülmüştü, cinayetin nedeni ortaya çıktı

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde dün Savaş Taş’ın iş yerinde F.C ve R.C. tarafından tabancayla vurularak öldürülmesine ait ayrıntılar ortaya çıktı …

Prof. Dr. Işık Adalet Vefat Etti

Nükleer Tıp Uzmanı Prof.Dr. Işık Adalet yaşamını yitirdi. İstanbul Tabip Odası tarafından şu açıklama yapıldı, “İstanbul Üniversitesi İstanbul …

Adana’da baba, daima para isteyen oğlunu öldürdü

Adanan’nın Yüreğir ilçesine bağlı Başak Mahallesi’nde oturan Felemez Gök (53), servetini kaybetti. Bu durum sonrası Gök’ün psikolojisi bozuldu …

Personel servisi TIR’la çarpıştı: 17 yaralı

Honaz’da sabah saatlerinde Adem Engez idaresindeki TIR ile İsmail Dönmez’in kullandığı servis midibüsü, denetimsiz kavşakta çarpıştı. Kazada …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.