Hande Fırat, ’15 Temmuz’ argümanlarına cevap verdi

İktidara yakınlığıyla bilinen Hürriyet gazetesi muharriri ve Ankara Temsilcisi Hande Fırat’ın 15 Temmuz darbe teşebbüsü gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yaptığı canlı yayın, toplumsal medyada yine gündem oldu.

Oyuncu Berna Laçin, toplumsal medya hesabından Faal Haber’in “CNN Türk’ün Ankara Temsilcisi Hande Fırat’ın, Erdoğan’nın halkı sokaklara çağırdığı görüşmeyi, MİT’çi Nuh Yılmaz’la evvelce ayarladığını gazeteci Cevheri İnanç ortaya çıkardı” tezini alıntılayarak “Bunu araştıracak gazeteci dostlardan haber bekliyoruz” diyerek bir paylaşımda bulundu.

Fırat, Berna Laçin’e cevap olarak “Meğer 15 Temmuz’dan beri karın ağrısı çekiyormuş zavallı ???? sonunda rahatlamıştır. Herhalde” sözlerini kullandı.

Hande Fırat, 15 Temmuz ile ilgili kendisi hakkında ortaya atılan birtakım savlara bugün köşesinden karşılık verdi.

Fırat’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

“1- Nuh Yılmaz periyodun MİT Basın Danışmanı idi. Darbeden bir gün evvel kendisiyle görüşmedim. Bu durum pek kolay bir biçimde telefon sinyallerinden (HTS kayıtları) anlaşılabilir. Haydi çıkarın kayıtları!

2- Gazeteci, her kurumun basın danışmanıyla görüşür. Bilhassa darbe gecesi kaçmak ya da saklanmak yerine işe giden ben; doğal olarak tüm basın danışmanlarını, tüm politikleri, tüm kurumların yetkililerini gece uzunluğu aradım.

3- Meskendeki kıyafetlerimle fırladım ofise… Jetler uçarken; kadro elbise giyip makyaj yapmak da aklıma gelmedi.

4- Cumhurbaşkanı’nın Özel Kalem Müdürü Büyükelçi Hasan Doğan’ı da gece uzunluğu daima aradım. Diğerleri da arasalardı… Toplumsal medyada, “Erdoğan öldü, kaçtı” saçmalıkları yayılınca ve kapıda yaptığı açıklamayı göremeyince de “Bana bağlanın” dedim.

YAYIN, DÜĞÜN FATURALAR VE KOMEDİ

Darbe teşebbüsünden çok sonra Altın Kelebek Ödülleri’nde “Hande, sen bir de yayını yaparsan sana düğün yaparım” diyen eski ve saygıdeğer işverenim Aydın Doğan’a gelelim. FETÖ’cünün dediği üzere Aydın Doğan 70 yaşında. Yeniden FETÖ’cünün tabiriyle ağzından kaçırdığı “doğru” değildi. Yalnızca yaptığı konuşmaların tarihlerini karıştırmıştı. Aydın Doğan’ı orada bozmak da bana yakışmaz, kendisine saygısızlık olurdu.

5- 15 Temmuz yayınından kimsenin haberi yoktu. Ne Aydın Doğan ile ne de periyodun Genel Yayın Direktörü ile konuşacak vaktim ya da fırsatım oldu. Aydın Doğan, Mehmet Ali Yalçındağ, Ferhat Boratav, Erdoğan Aktaş konuşabilirler. Asıl o gece İstanbul rejide oturan Sema Bingöl anlatsın. Benim bağırmam, el sallamam, dönün bana demem üzerine; beni yıllardır tanıdığı için kendisi inisiyatif kullanıp yayına beni aldı.

6- O gece darbe bildirisinin kim tarafından yayına verildiği, biz “Vermeyin” deyince nerede, ne arbedeler çıktığını ise tarihin karanlıklarına bırakıyorum. Benim karanlıklarla işim olmaz.

7- Aydın Doğan dahil kimsenin Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığımız temastan haberi yoktu. Saniyeler içinde gelişen bir olaydı. Ben, Hasan Doğan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ankara’da açık ofiste benimle çalışan arkadaşlarım o birkaç saniyeyi bir arada yaşadık.

8- O yayından ve darbe gecesinden bir ay sonra İstanbul’da Aydın Doğan ile sohbet ederken: “Hande, artık bir de gerçek manada yayına alırsan düğünün benden” dedi.

9- Tanışıp evlenmeye karar verdiğim eşim ise zati bu türlü bir teklifi asla kabul etmezdi, etmedi de… Faturalar bilginize sunulmuştur”

Related Posts

Ders çalışırken tutulan boynunu tedavi ettirmek istemişti… Talihsiz kadın felç oldu!

Darlene Jensen, 28 yaşındaki kızıyla telefonda mesajlaşıyordu. Üniversiteyi henüz bitirmiş olan kızı Caitlin, final sınavlarına çalışırken …

Marc Bartra minik taraftarla buluştu

Trabzonspor’un İspanyol oyuncusu Marc Bartra, Gaziantep FK maçında attığı golden sonra dans ederek sevinen minik taraftar Çınar Ayık ile …

Türkiye Demiryolu Emekçileri Sendikası araba satış ihalesi düzenleyecek

Türkiye Demiryolu Personelleri Sendikası, 13 adet arabası 3 Ekim 2022 tarihinde düzenlenecek ihale ile satacak. Basın İlan Kurumu ilan portalı …

Beşiktaş – Fenerbahçe maçı öncesi sakatlık raporu

Kabus üzere geçen ulusal ortanın akabinde gözler yine Muhteşem Lig’e çevrildi. İki kadro da çalışmalarını sürdürürken, ulusal ekipten dönen …

Eski Ulusal futbolcu Ümit Karan’dan Jorge Jesus’a flaş sözler!

Futbolculuğu devrinde Galatasaray’da ismini efsane futbolcular ortasına yazdıran, kramponlarını astıktan sonra da teknik yöneticiliğe başlayan …

A Milli Takım’da 4 futbolcu kadrodan çıkarıldı! Umut Bozok gelişmesi

UEFA Uluslar C Ligi 1. Grup’taki son maçında 25 Eylül Pazar günü deplasmanda Faroe Adaları ile karşılaşacak A Millî Takımımızın aday kadrosunda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.