İsveç’ten kriz çıkaracak Kuran kararı

İsveç polisi, başkent Stockholm’deki ana cami önünde bugün Kurban Bayramı’nın ilk gününde planlanan Kuran yakma eylemine izin verildiğini açıkladı.

Polis, yazılı açıklamasında, Kuran yakma eylemiyle ilgili güvenlik risklerinin “mevcut yasalar çerçevesinde reddetme kararı almayı gerektirecek nitelikte olmadığını” savundu. Eyleme, Salwan Momika isimli Iraklı sığınmacı dahil iki kişinin katılacağı kaydedildi.

Daha önce aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan’ın ocak ayıda İsveç’teki Türk büyükelçiliği önünde Kuran yakması Türkiye dahil birçok ülkenin tepkisini çekmişti. İsveç’te Kuran provokasyonları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef alan protestolar sonrası Ankara’dan çok sert mesajlar gelmişti.

CAMİ ÖNÜNE POLİS TAKVİYESİ

İsveç polisi, iki hafta önce Stockholm’de Kuran yakma eylemlerine izin vermeme kararı almıştı. Temyiz mahkemesi ise polisin bu yasağının yanlış olduğunu savunmuştu.

Kriz, İsveç’in NATO üyeliğine onay vermeyen Türkiye’ye çağrıların arttığı bir dönemde yaşanıyor. Bugünkü provokasyon öncesi polis, bölgede düzeni sağlamak için ülke genelinden takviye birlikler çağırdığını açıkladı.

Fransız haber ajansı AFP’nin muhabiri, bu sabah caminin yakınında polis araçlarının konuşlandırıldığını bildirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx