İzdemir Enerji 8-9-10 Ağustos’ta talep toplayacak

Türkiye ve uluslararası alanda geçerli, teknik ve çevre standartlarına uygun ithal kömüre dayalı termik santrali ile yıllık ortalama 2 milyar 664 milyon kWH elektrik enerjisi üreten İzdemir Enerji, halka açılıp Borsa İstanbul’da işlem görmeye hazırlanıyor. Çevreci yaklaşımlarının ürünü olarak 2016 yılında İngiltere parlamentosunda yapılan törenle Green Apple ödüllerinde Altın Madalya ve Green World ödüllerini almaya hak kazanan İzdemir Enerji, halka arz kapsamında sermaye artırımı ve ortak satışı yoluyla 115.100.000 TL nominal değerli paylarını halka arz edecek. Toplanan kesin talebin satışa sunulan pay miktarından fazla olması halinde halka arzın yüzde 20’si kadar (23.020.000 TL) pay ek satış kapsamında halka arz tutarına eklenebilecek. Halka arz sonrasında İzdemir Enerji’nin halka açıklık oranı ek satış olmaması durumunda yüzde 20,02, ek satış olması durumunda ise yüzde 24,02 olacak.

Temiz enerji üretiyor

İzdemir Enerji Elektrik Üretim A.Ş. İcra Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Feyyaz Yazar, İzdemir Enerji’nin, ithal kömür kullanarak elektrik ürettiğini belirterek, üretim hakkında şu bilgileri verdi: “İzmir Aliağa’da yer alan 87.072 metrekaresi kapalı 16.413 metrekaresi açık olmak üzere toplam 103.485 metrekarelik termik enerji santralimizde 1 adet süperkritik çevrimli pulverize yakma kazanı, 1 adet buhar türbini ve jeneratör ile toplam 370 MW kurulu gücümüz bulunuyor. Santralimizde temiz kömür yakma teknolojilerinden yüksek verim sağlayan pulverize kömür yakma teknolojisi uygulanıyor. Ana yakıt olarak ithal kömür, yardımcı yakıt olarak doğalgaz kullanılıyor. Kömür, kapalı stok sahasından kapalı bantlı taşıma sistemi ile değirmenlere iletiliyor. Değirmenlerde toz haline getirilen kömür brülörler aracılığıyla pulverize tip kazanda yakılıyor. Kazanda gerçekleşen yanma sonucu ortaya çıkan yüksek basınç ve sıcaklıktaki kızgın buhar, buhar türbinine gönderilerek türbin rotorunun döndürülmesini sağlıyor ve türbin rotoruna bağlı olan jeneratörde elektrik üretiliyor. Jeneratör terminallerinde üretilen elektrik daha sonra step-up (yükseltici) trafoya aktarılıyor. Trafolardan şalt sahasına, oradan da 380 kV gerilim seviyesinde ulusal şebekeye aktarılıyor.”

Yıllık üretim kapasitesi 2.664 milyon kwh

Kullandıkları DeNOx baca gazı kükürt arıtma teknolojileri ve elektrostatik toz çökeltme filtreleri ile Avrupa standartlarının çok altında düşük emisyon değerleri elde ettiklerini ifade eden Feyyaz Yazar, elektrik üretimi sırasında ortaya çıkan ana atıklar kül ve alçıtaşının Almanya ve diğer gelişmiş ülkelerde olduğu gibi çimento, beton ve alçı firmalarında ham madde olarak kullanıldığını ve ekonomik değer olarak geri kazandırıldığını söyledi. Çevreye karşı son derece hassas olduklarını dile getiren Feyyaz Yazar, santralde, Sıfır Atık Yönetim Sistemi’ni kurarak TS/35/B2/15/69 Sıfır Atık Yönetim Sistemi Belgesi’ni almaya hak kazandıklarını belirtti. Santralin tam kapasite ile çalıştığında yılda 2 milyar 664 milyon kWH elektrik ürettiğine dikkat çeken Feyyaz Yazar, buna bağlı olarak yılda ortalama 950 bin ile 1 milyon ton arası kömür tükettiklerini anlattı. Feyyaz Yazar, Türkiye’de toplam kurulu güç içindeki paylarının yüzde 0,36 olduğunu ve Türkiye’nin elektrik ihtiyacının yüzde 0,8’ini karşıladıklarını sözlerine ekledi.

2022 yılını pozitif ve karlı geçirdik

2022 yılını son derece pozitif ve karlı geçirdiklerini dile getiren Feyyaz Yazar, 2022 yılı net karın yaklaşık 1.136.000.000 TL olarak gerçekleştiğini, 2023 yılı ilk üç ayında ise yaklaşık 161.000.000 TL olduğunu belirtti. 2022 satış gelirlerinin 2021’e göre yüzde 394 arttığını ifade eden Yazar, “2023 yılının ilk çeyreğinde ise geçen yılın aynı dönemine göre satış gelirlerimiz yüzde 118 artış gösterdi. Öte yandan, şirketimiz kısa vadeli borçlanmalar kalemi 31 Mart 2023 itibariyle yaklaşık 38.000.000 TL’ye geriledi. Uzun vadeli yükümlülüklerin toplam kaynaklara oranı ise yüzde 0,75’e kadar düştü” dedi.

Halka arz gelirinin yüzde 75-80’i GES yatırımında kullanılacak

Türkiye’de elektrik tüketiminin 2010-2021 yılları arasında yıllık ortalama yüzde 4,75 oranında bir büyüme gösterdiğini anlatan Yazar, elektrik tüketiminin büyümesinde artan ekonomik faaliyetlerinin yanı sıra nüfus, gelir ve kentleşme seviyesindeki artışın etkili olduğunu söyledi. Bu büyümeye rağmen Türkiye’de kişi başına net elektrik tüketiminin 3,39 MWh olduğunu ifade eden Yazar, OECD emsal ülkelerinde ise 2018 yıl sonu itibariyle bu rakamın 8,0 MWh seviyesinde göründüğünü anlattı. Bu çerçevede de Türkiye’deki elektrik tüketimi artışının kaçınılmaz olduğunu sözlerine ekleyen Feyyaz Yazar, halka arzdan elde edecekleri kaynağın önemli bir kısmıyla yeni yatırım yapacaklarını belirterek, şunları söyledi: “Halka arzdan elde edilecek kaynağın yüzde 75-80’ine karşılık gelen kısmını, şirket enerji kaynaklarını çeşitlendirmek amacıyla kullanımı tüm dünyada hızla artan GES yatırımında kullanmayı planlıyoruz. Söz konusu halka arz finansmanı ile yenilenebilir enerji alanında Manisa’nın Salihli ilçesinde 147 MW üretim hacmine sahip arazi üzerine 24,1 MW kurulu gücünde fotovoltaik paneller yardımıyla güneş enerjisinden elektrik üretmek amacıyla 40 milyon dolarlık yatırım yapmayı planlıyoruz. Söz konusu proje için yasal izinleri, olumlu ÇED raporumuzu ve yüzde 70 indirimli Kurumlar Vergisi avantajı, KDV ve sigorta primi avantajı içeren yatırım teşvik belgemizi de aldık. Ayrıca aynı arazi üzerinde 51 MW ilave kurulu güç kapasitesi için başvuruda bulunduk. Çağrı mektubu onayı verilen ve bağlantı anlaşması için gerekli prosedürlerin başlatıldığı 51 MW kurulu güç kapasitesinin ilave yatırım maliyeti ise yaklaşık olarak 30 milyon dolar olacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx