Japonya’da maske zorunluluğu kaldırıldı: Gülme eğitimleri başladı

Japonya, koronavirüs pandemisi sebebiyle en katı önlemleri alan ülkelerin başında yer aldı.

Japonya hükümeti, Covid-19 kısıtlamalarını gevşetmeye başladı.

Açıklanan yeni karara göre, iç alanlarda zorunlu tutulan maske kullanımı kişilerin kendi inisiyatifine bırakıldı.

Gülümsemeyi unuttuklarını söylediler

Koronavirüs pandemisinin yayılmasını önlemeye yardımcı olmak için maske takmaya yönelik resmi tavsiyenin kaldırılmasından bu yana, pek çok kişi yüzünü kapatmadan hayata uyum sağlamakta zorlandığını itiraf ederken, bazıları gülümsemeyi unuttuklarını itiraf etti.

“Gülümseme eğitimi” şirketi Egaoiku’nun koçu Keiko Kawano, “Maske takmanın norm haline gelmesiyle, insanların gülümsemek için daha az fırsatı oldu ve giderek daha fazla insan bu konuda bir kompleks geliştirdi.” dedi.

Eğitim almaya başladılar

Katılımcılar ilerlemelerini kontrol etmek için el aynalarını kullandılar, bazıları maske öncesi doğal gülüşlerini yeniden keşfettiklerinden memnun olana kadar ifadelerini değiştirdi.

Egaoiku, medyanın şubat ayında COVID-19 sınıflandırmasını ilk kez yenilemesinin ardından başvuranların sayısının 4,5 kat arttığını gördü.

Bir ay sonra hükümet, maske takmanın bireysel bir tercih olması gerektiğini söyledi ve mayıs ayında virüsün ciddiyet sınıflandırması düşürüldü.

Heyecanlı olduklarını belirttiler

Katılımcılardan biri olan 79 yaşındaki Akiko Takizawa, gülümseme koçunun biraz yardımıyla maske öncesi hayatına geri döneceği için heyecanlı olduğunu söyledi.

Gazete, televizyonda ve sosyal medyada tanıdık bir yüz olan Kawano’nun son altı yılda 4 binden fazla kişiye gülümseme sanatında koçluk yaptığını ve yüzlerce kişinin sertifikalı “gülümseme uzmanı” olmasına yardımcı olduğunu söyledi.

Şu anda Japonya’nın her yerinde dersler veren 20 eğitmeni yönetiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir