Karabük Teknokent, firmaların gelişimlerine katkı sağlıyor

Karabük Üniversitesi (KBÜ) Teknoloji Geliştirme Bölgesi, Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarına verilen destekle bünyesindeki 18 firmanın gelişimlerine önemli katkı sağlıyor.

KBÜ Teknoloji Geliştirme Bölgesi Genel Müdürü Prof. Dr. Oğuz Fındık, AA muhabirine, bir firmanın sürdürülebilirliğini sağlamak için mutlaka inovasyon gerektiğini söyledi.

Kullanıcı isteklerinin sürekli değiştiğini dile getiren Fındık, “Firmanın da buna ayak uydurması ve sürekli inovasyon yapması gerekiyor. Türkiye’de Ar-Ge ve inovasyona verilen desteğin, aslında tüm dünyadaki verilen desteklerden daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.” dedi.

Fındık, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının bu destekleri teknokentler üzerinden yürüttüğüne işaret ederek, şunları kaydetti:

“Teknokentlerde en büyük avantajlardan bir tanesi, aslında sinerji ortamının oluşması çünkü oradaki bütün firmalar bir Ar-Ge ve inovasyon üzerine çalışıyorlar. Tabi ki bunun yanında ekonomik olarak avantajları var. Özellikle vergi muafiyetleri çok yüksek. Yani kazançtan elde ettiği gelir vergisi muafiyeti var. 2022’de yüzde 23 gelir vergisi muafiyetleri var. Ar-Ge aşamasında firmaların Ar-Ge personeline verilen destekler, KDV destekleri var.”

Bir firmanın gelirinin artması isteniyorsa mutlaka inovasyon yapılması gerektiğini vurgulayan Fındık, “Bir konuda sürekli kendinizi geliştirmediğiniz zaman aslında piyasadan tamamen silinme durumunuz söz konusu oluyor. Piyasada olmak ve ihtiyaçları karşılamak için Ar-Ge ve inovasyonun vazgeçilmez olduğunu, teknokentlerde devlet destekleriyle proje tabanlı yürütülmesinin de gerekli olduğunu söyleyebiliriz.” diye konuştu.

“Firmaları Ar-Ge ve inovasyona teşvik etmeliyiz”

Fındık, proje tabanlı çalışmaların Avrupa’da 1900’lü yıllarda başladığını, Türkiye’de ise 2000’li yıllarda bu çalışmaya geçildiğini belirterek, şunları söyledi:

“Proje tabanlı çalışma yani Ar-Ge ve inovasyon, bir kültür. Bu kültürün oturması için bizim sürekli eğitimlerle ve sivil toplum kuruluşlarıyla firmaları teşvik etmemiz gerekiyor. Bu kültürü oturttuğumuz zaman ülkeler çok daha ileri seviyelere gelebileceklerdir. Türkiye olarak bizim çıkış yolumuz katma değerli ürün üretmek ve bu ürünü ihraç etmek. Bu kültürü oturtmak için sivil toplum kuruluşlarıyla, odalarla sürekli tekrar ederek bu bilinci iş adamlarımıza yerleştirmemiz gerekiyor.”

Katma değerli ürün üretme fikrinin gençlere verilmesi, onların da bu ortama katkı sunmaları gerektiğini dile getiren Fındık, ancak o zaman Türkiye’nin dışa bağımlılığının biteceğini kaydetti.

Karabük Teknokent, firmaların gelişimlerine katkı sağlıyor
Karabük Teknokent, firmaların gelişimlerine katkı sağlıyor
Karabük Teknokent, firmaların gelişimlerine katkı sağlıyor
Karabük Teknokent, firmaların gelişimlerine katkı sağlıyor

Related Posts

Araba ve hafif ticari araç pazarı daraldı

Türkiye araba ve hafif ticareti araç toplam pazarı 2022 yılı Ocak-Eylül periyodunda bir evvelki yılın birebir devrine nazaran yüzde 6,7 azalarak …

Erdoğan’dan Şile’de Hazine arazisine konut yapımı izni

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir kısmı ormanlık olan Şile Çaybaşı’ndaki Hazine arazisini yapılaşmaya açan plan değişikliğini onayladı …

Kur muhafazalı mevduat sisteminde değişiklik! Resmi Gazete’de yayımlandı

Kur muhafazalı mevduat sisteminde hukukî bireyler için yapılan değişiklikle 31 Aralık 2021 ile 30 Eylül 2022 tarihleri ortasındaki rastgele bir …

Doğalgaza bu ay artırım yok

Doğalgazda mesken, sanayi ve elektrik üretim hedefli abonelerin ekim tarifesi sabit kaldı. Doğalgazda mesken, sanayi ve elektrik üretim …

Dünya Bankası’ndan Türkiye’ye kredi

Dünya Bankası, Türkiye’de konutların ve altyapının sarsıntılara ve sellere karşı güçlendirilmesine yönelik 512,2 milyon dolar fiyatında …

Mardin’deki 20 kişinin öldüğü kazada TIR’ın hızı 126 KM çıktı

Geçtiğimiz ay Mardin’in Derik ilçesinde art arda meydana gelen 1 polis memurunun şehit olduğu, 19 kişinin hayatını kaybettiği kazada …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.