Le Monde: Fransa’da güç fiyatları fabrikaları kapanmaya götürdü

Fransız Le Monde gazetesi, ülkede yükselen güç fiyatları karşısında fabrikaların ayakta duramayıp üretimi durdurmak zorunda kaldıklarını yazdı.

Fransız Le Monde gazetesinde yer alan “Enerji fiyatları artıyor, fabrikalar kapanıyor” başlıklı haberde küçük ve orta ölçekli çok sayıda şirketin üretimlerini kısıtladıkları hatta bazen büsbütün durdurdukları belirtilirken durumun giderek kötüleşeceği öngörüsüne yer verildi.

Haberde hükümetin açıkladığı güç tasarruf önlemleri ve eforlarının yükselen güç fiyatları karşısında fabrikaların havlu atarak üretimlerine orta vermesiyle sonuçsuz kaldığına işaret edildi.

DEV ŞİRKETLER ÜRETİMİ DURDURUYOR

Fransız cam devi Duralex’in 5 ay boyunca üretim yapmayacağı hatırlatılan haberde, çelik üreticisi LME’nin 31 Aralık’tan itibaren kuzeydeki fabrikalarında üretimi durduracağına, ArcelorMittal’in üretimi yavaşlattığına ve Arc France’de üretimin yarı yarıya azaldığına dikkat çekildi.

Haberde kapanan ve üretimi kısıtlayan firmalar listesinin gittikçe uzadığına vurgu yapıldı.

Nancy yakınındaki Custines’te Le Bronze-Alloys kümesine bağlı döküm şirketinin 16 Eylül’de kapama kararını duyurduğuna değinilen haberde, “Ayrıca çelik, cam, metal sanayisi ile ağır güç tüketimine muhtaçlık duyan küçük ve büyük ölçekli on binlerce şirket kapanma tehdidiyle karşı karşıya.” sözü kullanıldı.

Haberde, Fransa Teşebbüs ve Teşebbüsçüler Federasyonunun (FEEF) 22 bin üyesinin yüzde 42’sinin yıl sonu yararlarının yüzde 30’dan fazla düşmesini bekledikleri tabir edilerek, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Genel Konfederasyonunun üyeleri ortasında yaptığı anketlere dayanılarak 150 bin şirketin tehdit altında olduğunu iddia ettiği aktarıldı.

DESTEK DÜZENEĞİ KARIŞIK

Hükümetin şirketleri desteklemek için açıkladığı tedbirlerin hayli karmaşık ve kapsamının kısıtlı olduğu kaydedilen haberde, işletmelerin elektrikte tavan fiyat uygulaması istediği hatırlatıldı.

Haberde, Arc France’in siparişleri azaldığı halde doğal gaz faturasının 2022’de 75 milyon avroya ulaşarak geçen yılın 4 katına çıktığı ve evvelden bir eserin fiyatının yüzde 10’unu oluşturan gaz maliyetinin artık yüzde 40’ını ulaştırdığı örneği paylaşıldı.

Şirketin, birkaç hafta içinde 9 fırınından 4’ünü kapatmayı planladığı belirtilen haberde, firmanın 4 bin 900 çalışanından 1600’üne 2 gün kısmi işsizlik uygulayacağı ve bu şahıslara maaşlarının yüzde 84’ünün ödeneceği, bunun yüzde 72’lik kısmını devlet öderken, yüzde 12’lik kısmını şirketin ödeyeceği belirtildi.

ENERJİ FATURASI BİR YILDA 5’E KATLANDI

Haberde, bir öbür cam üreticisi Duralex’in de geçen yıl 2,5 milyon avro olan, bu yıl 12-13 milyon avroya ulaşan güç faturası karşısında 1 Kasım’dan itibaren fırınını kapatacağı ve 5 ay boyunca üretimi durduracağı, ayrıyeten fabrikada çalışan 250 emekçinin kısmı işsizlik statüsüne alınacağı ve maaşlarının yüzde 95’inin ödeneceği söz edildi.

Duralex’te, güç maliyetinin cironun yüzde 40’ına ulaşmasının sürdürülebilir olmadığına dikkat çekildi.​​​​​​​ (AA)

Related Posts

8 Analist Uyardı: Altın Fiyatları, Bu Seviyelere Düşebilir!

Altın fiyatları, ABD doları ve ABD Hazine faizlerindeki aralıksız ralli ve Federal Rezerv’in artan enflasyonu kontrol etmek için daha agresif bir …

Thodex kurucusu Özer’in tutukluluğuna devam kararı

Dıraç Temyiz Mahkemesi’nde bugün, Elbasan Asliye Mahkemesi’nin kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer hakkında verdiği …

Tahvil Kralı’ndan Kripto Para Uyarısı: Kesinlikle Şimdi Almazdım!

Tahvil kralı lakaplı Jeffrey Gundlach, ne zaman kripto para satın alınacağı konusundaki görüşünü paylaştı. Fed’in faiz politikalarını vurgularken …

Buğday fiyatları 9 haftanın doruğuna çıktı

Buğdayın Chicago borsasında süreç gören vadeli kontratları Ukrayna ihracatının artmasına karşın global arza yönelik tasalarla son 9 haftanın …

Ticaret Bakanlığı’ndan 6+6 açıklaması: Geçiş sürecinde sona yaklaşıldı

İkinci El motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenlere getirilen pazarlama ve satış kısıtlaması kontrollerine 15 Eylül 2022 tarihi …

DeFacto’dan Mısır’a 23’üncü mağaza

DeFacto, Mısır’daki 23’üncü mağazasını Kahire’nin gözde AVM’lerinden biri olan Town Center’da açtı. DeFacto, 1193 metrekarelik alana sahip yeni …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.