Netaş, ZTE’nin dünya performans şampiyonu sunucusunu yerlileştirdi

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, küresel firmalarla yerli firmaların iş birliğini önemsediklerini belirterek, “5G ve ötesi vizyonumuzda, yerlilik en yüksek oranda olacak. ZTE ve Netaş’ın birlikte yerlilik çalışmalarının daha da artmasını istiyoruz.” dedi.

Sayan, İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenen GSMA Mobil Dünya Kongresi’ndeki yerli sunucu Netaş’ın tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, dünyada haberleşmenin kalbinin Barselona’da attığını dile getirerek, son dönemde dünyadaki gelişmelere bakıldığında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın çizdiği yerlilik ve millilik vizyonunun ne anlamına geldiğini çok daha iyi anladıklarını söyledi.

2016’da Netaş’ın çoğunluk hissesini aldığında ZTE’ye koydukları şartlardan birinin, Netaş’ın bir Türk firması olarak kalması ve misyonuna yakışır şekilde yerli üretimi desteklemesi olduğunu aktaran Sayan, “Bugün burada, yerli sunucuyla bu misyonun yerine geldiğini görmek çok güzel. Global firmalarla yerli firmalarımızın iş birliğini önemsiyoruz. 5G ve ötesi vizyonumuzda, yerlilik en yüksek oranda olacak. ZTE ve Netaş’ın birlikte yerlilik çalışmalarının daha da artmasını istiyoruz.” diye konuştu.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu da sunucu tarafında yerliliği sağlamanın çok önemli olduğunu vurgulayarak, “Gelecekteki ihtiyaçlara yönelik şekillenebilecek sunucu ihtiyacını tanımlayabiliyor olmamızın sektörümüz açısından çok büyük bir katma değer olduğuna inanıyorum.” ifadesini kullandı.

“Yakın coğrafyanın dijital geleceğine Netaş ile ilham olacağız”

ZTE Corporation Avrupa ve Amerika Bölgesi Başkanı ve Netaş Yönetim Kurulu Başkanı Aiguang Peng de küresel pazardaki 5G dahil yenilikçi telekomünikasyon teknolojilerindeki üstünlüğüyle ZTE olarak amaçlarının dijital dünyaya ilham vermek olduğunu bildirerek, “Yenilikçi teknolojilere gösterdiği hızlı uyumla Türkiye çok kilit bir pazar. Netaş ise yerelde ve yakın coğrafyadaki telekomünikasyon teknolojilerindeki derin deneyimi ile bizim için çok kıymetli. Bu nedenle Türkiye ve Türkiye’nin yakın coğrafyasının dijital geleceğine Netaş ile ilham olmak istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Netaş ile Türkiye telekomünikasyon pazarında da her geçen gün büyümeye devam ettiklerini anlatan Peng, şöyle konuştu:

“Bu süreçte yerlileştirme çalışmalarımıza da ağırlık vermeye başladık. ZTE’nin yenilikçi teknolojilerinin bilgi birikimini Netaş’ın Ar-Ge gücüyle birleştirerek, yerlileştirilen teknolojileri önce Türkiye’nin ihtiyacına sunuyoruz. Baz istasyonu, son kullanıcı ürünleri (modemler), sabit internet çözümleri FTTx ve yerli sunucu olmak üzere son iki yılda yerli malı sertifikası alan ürün sayımız beşi buldu. Yerlileştirme kapsamında en önemli adımı ise yerli sunucu ile attık ve performansı ile dünya rekoru kıran ZTE’nin sunucusunu Türkiye’de ilk kez yerlileştirdik. Yakaladığımız uyumlu çalışma sayesinde, yakın zamanda bu sayının daha da artacağına inanıyoruz. Farklı ürün çeşitlerinin ‘Made in Türkiye’ etiketiyle yerlileştirilmesi yoluyla Netaş’ın, Türkiye’nin milli sermayesinin yurt içinde kalmasına sağladığı destek artacak. Sonraki adımda hedefimiz ise söz konusu ürünleri, ZTE’nin geniş uluslararası ağında yer alan ve Netaş’ın bilinirliğinin güçlü olduğu diğer ülkelere ihraç etmek.”

“Son kullanıcı cihazları pazarında açık ara lideriz”

Netaş Telekom İş Birimi Genel Müdürü Bülent Elönü de Türkiye’nin ilk özel telekom Ar-Ge’sini kurarak telekomünikasyon teknolojilerinde başlattığı “yerlilik” ve “yerlileştirme” hamlesini sürdüren Netaş’ın, çekirdekten operatörlerin omurga şebekelerine, hanelerden iş yerlerinde kadar uçtan uca ülkenin telekomünikasyon altyapısını en modern teknolojilerle dönüştürdüğünü belirtti.

Elönü, operatörlerin omurga şebekelerinde yer almaya başladıklarını, 5G testlerine devam ettiklerini vurgulayarak, dünyada ticari olarak kurulan ilk 120 kanal optik iletim (DWDM) sistemlerinden birini Türkiye’de kurduklarını söyledi.

Bu sayede 2028’e kadar, yılda yüzde 11,3 büyümeyle 19 milyar dolar pazar hacmine ulaşması beklenen DWDM sistemleri konusunda küresel öncü olduklarını dile getiren Elönü, “Türkiye’nin en büyük IPTV altyapı dönüşümünü ZTE ile gerçekleştiriyoruz. Türkiye’nin en büyük sabit şebekesini sanallaştırırken, mobil şebeke sanallaştırma işine de başlıyoruz. 2021 yılı sonu itibarıyla son kullanıcı cihazları pazarında açık ara lider olduk, Türkiye’yi WiFi6 ile tanıştırdık, şimdi yerlileştiriyoruz.” diye konuştu.

Yerlileştirilen sunucunun ülke için çok kritik sektörler olan telekom, finans, ulaşım ve savunma alanı için güçlü ve yerli omurga sağlayacağını anlatan Elönü, “Netaş sunucusu, ülkemizde milli ve yerli teknolojilerle çalışmaları süren yerli otomobil, milli muharip uçak gibi sistemlerin kesintisizlik prensibi ile işlem gücünü sağlayabilir, kolayca entegre edilebilir, kesintiye uğramadan yüksek kapasite ile çalışabilir. Hatta ileride cihazların içine gömülecek şekilde tasarım ve konfigürasyon yapılabilir.” ifadelerini kullandı.

Related Posts

Araba ve hafif ticari araç pazarı daraldı

Türkiye araba ve hafif ticareti araç toplam pazarı 2022 yılı Ocak-Eylül periyodunda bir evvelki yılın birebir devrine nazaran yüzde 6,7 azalarak …

Erdoğan’dan Şile’de Hazine arazisine konut yapımı izni

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir kısmı ormanlık olan Şile Çaybaşı’ndaki Hazine arazisini yapılaşmaya açan plan değişikliğini onayladı …

Kur muhafazalı mevduat sisteminde değişiklik! Resmi Gazete’de yayımlandı

Kur muhafazalı mevduat sisteminde hukukî bireyler için yapılan değişiklikle 31 Aralık 2021 ile 30 Eylül 2022 tarihleri ortasındaki rastgele bir …

Doğalgaza bu ay artırım yok

Doğalgazda mesken, sanayi ve elektrik üretim hedefli abonelerin ekim tarifesi sabit kaldı. Doğalgazda mesken, sanayi ve elektrik üretim …

Dünya Bankası’ndan Türkiye’ye kredi

Dünya Bankası, Türkiye’de konutların ve altyapının sarsıntılara ve sellere karşı güçlendirilmesine yönelik 512,2 milyon dolar fiyatında …

Mardin’deki 20 kişinin öldüğü kazada TIR’ın hızı 126 KM çıktı

Geçtiğimiz ay Mardin’in Derik ilçesinde art arda meydana gelen 1 polis memurunun şehit olduğu, 19 kişinin hayatını kaybettiği kazada …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.