Ömer Çelik’ten CHP’li Tunç Soyer’in kelamlarına reaksiyon: Osmanlı da bizim Türkiye de bizim

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik açıklama yaptı.


Açıklamadan öne çıkan başlıklar şöyle:

Yunanistan ve meydan okumalar temelinde bir kadro değerlendirmeler yapılıyor. Dış güvenlik ve iç güvenlik bir bütün olarak bedellendiriliyor.

Yeni eğitim ve öğretim yılı başladı. Tüm öğrencilerimize ve eğitmenlerimize muvaffakiyetler diliyoruz.

Bugün Türkiye’nin kara tarihlerinden bir gün. 12 Eylül darbesi anılarımızdan çıkmıyor. Ulusal egemenlik düşmanlığı, devlet düşmanlığıdır. Bu acı hatıra 15 Temmuz’da milletimizin direnişiyle farklı bir boyuta ulaştı

CHPLİ TUNÇ SOYER’İN OSMANLI SÖZLERİ

Osmanlı Devleti de bizimdir, Türkiye Cumhuriyeti de bizimdir. Bir ekip işgalcilerle bir grup ittifaklara girenlerden bahsediliyor. Hoş İzmir’in işgalinden kurtuluş gününde işgalcilerin söylemediği kelamlar günümüzde söylenmiştir. İşgalcilere karşı duruşumuza karşı söylenmesi gereken kelamlar, iç siyasetimize söylenerek şuursuzluk yapmışlardır.

Atatürk ve silah arkadaşları, ülkemizin kurtuluşuna büyük bir çaba vermiş kahramanlardır. Bizim rastgele bir vilayetimizdeki bir pide fırını kadar yaşı olmayan birtakım devletlerin bile kendilerine geçmiş, tarih üretmek için ne kadar çaba sarf ettiğini birtakım ziyaretimizde görüyoruz. Türkiye Cumhuriyeti türedi bir devletmiş üzere göstermeye çalışırsanız, Atatürk’ü büyük devlet adamları silsilemizin son halkası olarak nitelendirmek yerine geçmişteki devlet adamlarınla hengame ettirmek, onlarla zıtlık üretecek formda anlatmaya çalışırsanız, devlet geleneğimizin kökleri açısından yanlış bir yaklaşımın içerisine girer. Türkiye Cumhuriyeti de bizimdir, Osmanlı devleti de bizimdir.

Bu hengame yetersiz zihinlerin kimlik hengamesinden siyasi kriz çıkarıp, yıllarca kötülük yapmıştır. İşgalcilerle işbirliği yapan, ülkesini terk eden doğal ki bu tablonun dışındadır, bunu konuşmaya gerek mi var? Ancak tartışmalı olaylar, kişilikleri bırakalım tarihçiler değerlendirsin. Biz siyaset adamları olarak bu kimlik nifağına karşı duyarlığımızı koruyalım. Büyük Atatürk’ün ve Türkiye Cumhuriyeti’nin rastgele bir kökü yokmuş gibisinden savunulması yapılacak en büyük kötülüktür.

AK PARTİ’DEN TEBRİK

Bir tebriğimiz yeni seçilen İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa içindir. Kendisi seçimle son derece demokratik bir seçimle işbaşına geldi. Kendisini tebrik ediyoruz. Avrupa’nın göbeğinde olgun bir demokrasi tecrübesi olarak kayıtlara geçmiştir. Umarız ki Yunanistan idaresi Türk azınlığın oradaki bu iradesine gereken saygıyı gösterir. Şimdiye kadar yaptıkları ihlalleri tekrar etmezler. Diyarbakır anneleri dünya tarihinde kıymetli bir halde anılacak vicdan nöbeti, evlatlarıyla buluşma çığlığı, teröre karşı duruştur. Kendilerini bir kez daha buradan selamlıyoruz.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN BALKAN ZİYARETİ

Cumhurbaşkanımız yakın vakitte çok kıymetli Balkan ziyareti gerçekleşti. Balkanlarda vekalet çalışmalarının gündeme getirilmeye çalışıldığını görüyorduk. Sayın Cumhurbaşkanımız Boşnak, Hırvat, Sırp ögelerle, Sırbistan, Hırvatistan idareleriyle son derece güçlü görüşmeler yaparak burada diyalog ortamının artırılmasına katkıda bulundu. Orada verdiği iletiler, Saraybosna Zagrep ve Belgrad’daki iletileri dikkatli bir formda takip edildi.

ABD’DEN YPG İLE SONDA TATBİKAT

Terörle gayret açısından güçlü adımlar atmaya devam ediyoruz. Müttefiklerimizin ortaya koyduğu kimi ilkesizliklerle gayret etmek istiyoruz. ABD’nin teröristler için taziye bildirisi yayınlaması bu ilkesizliklerin başında geliyor. Natürel ki bu NATO prensipleri, ABD-Türkiye ortasındaki güvenlik mutabakatına alışılmamıştır. Suriye’deki PYD’nin PKK’nın ta kendisi olduğu net bir halde herkes tarafından biliniyor.

Müttefiklerimizin DAEŞ’le çaba ismi altında PKK üzere bir terör örgütüne taziye ve ziyaret yaklaşımına girmeleri baştan aşağı prensipsizliktir.

YUNANİSTAN’IN PROVOKASYONLARI

Yunanistan’ın yükseltmeye çalıştığı tahriklerin farkındayız. En son Ro-Ro gemisine ateş açmaları bir haydutluktur. Bizim her vakit söylediğimiz bu formdaki tacizlere, fiili durum yaratma arayışlarına son vermeleridir. Burası çıkmaz sokaktır. Problemlerin masada çözülmesi için Türk diplomasisi kâfi kapasiteye, yol haritasına sahiptir. Yunanistan’ın masadan kaçmayı bırakıp alanda bu tip haydutluklardan uzak durması gerekir.

Bütün meselelerin tahlil yeri masadır. Miçotakis idaresinin iç krizlerinin sonucu Yunanistan’ın meşruiyetten uzaklaşıp haydut devlet olmamalıdır. Gece gündüz kendi ülkelerinde öbür devletlerin ne kadar çok üs açtığını anlatmakla meşgul idare. Hiçbir formda barış için tahlil üretmede bir performans ortaya koyamıyorlar.

“CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ABD’YE GİDECEK”

Cumhurbaşkanımız 17-22 Eylül’de BM tepesi vesilesiyle ABD’yi ziyaret edecek. Dünya beşten büyüktür unsurunun ıslahat olarak hayata geçmesinin ne kadar değerli olduğu görülüyor. 80’e yakın ülkenin rastgele bir güvenlik kurulu üyesi veto hakkını kullandığı vakit, ABD Daimi Temsilcisinin ıslahatla açıklama yapması şimdiki modelin dünyayı taşımadığını gösteriyor. Cumhurbaşkanımızın kıta, inanç, çeşitli siyasi değerlendirmelerle bunun değiştirilmesi gerektiğine dair görüşünün daha çok alan bulduğunu görüyoruz. Son Rusya-Ukrayna savaşında BM büsbütün fonksiyonsuz kalabiliyor. Halbuki bu kurumların daha çok fonksiyon üretmesine gereksinim vardır.

“YURT KAPASİTEMİZ 825 BİNİ GEÇTİ”

Şimdiye kadar yapılmış, yapılanlarla birlikte yurt kapasitemiz 825 bini geçti. Bize yaklaşabilen en yakın ülke yurt kapasitemizin yarısına ulaşabildi. Tüm bu tablo mevzudaki hassasiyeti ve başarıyı göstermektedir. Cumhurbaşkanımızın öğrencilerin dışarıda kalmaması için iradesi sonuçta bizi 825 binlik yurt kapasitesine ulaştırdı. Öğrencilerimizin süratli bir biçimde yerleştirilmesi ve böylelikle çabucak hemen en yakın ülkeye iki kat fark atan bir tablonun ortaya çıkması öğrencilerimizin ve velilerimizin lehine bir sonuç olarak gerçekleşmiştir.

6’LI MASADA HDP’YE “BAKANLIK” TARTIŞMALARI

Dürüst bir biçimde tezlerini ve kanılarını ortaya koymalılar. Birbirine zıt açıklamalar geliyor.

Toplumun önüne gerçeklerin konuşulduğu bir tablo konulmuyor.

Related Posts

Eski Ulusal futbolcu Ümit Karan’dan Jorge Jesus’a flaş sözler!

Futbolculuğu devrinde Galatasaray’da ismini efsane futbolcular ortasına yazdıran, kramponlarını astıktan sonra da teknik yöneticiliğe başlayan …

A Milli Takım’da 4 futbolcu kadrodan çıkarıldı! Umut Bozok gelişmesi

UEFA Uluslar C Ligi 1. Grup’taki son maçında 25 Eylül Pazar günü deplasmanda Faroe Adaları ile karşılaşacak A Millî Takımımızın aday kadrosunda …

Willian Arao transfer sürecini anlattı: Jesus arıyorsa ‘hayır’ denmez

Jorge Jesus yönetimindeki Fenerbahçe’nin sezon başında Flamengo’dan kadrosuna dahil ettiği Willian Arao, milli arada ülkesine gitti. Tecrübeli …

Ofisinde vurularak öldürülmüştü, cinayetin nedeni ortaya çıktı

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde dün Savaş Taş’ın iş yerinde F.C ve R.C. tarafından tabancayla vurularak öldürülmesine ait ayrıntılar ortaya çıktı …

Prof. Dr. Işık Adalet Vefat Etti

Nükleer Tıp Uzmanı Prof.Dr. Işık Adalet yaşamını yitirdi. İstanbul Tabip Odası tarafından şu açıklama yapıldı, “İstanbul Üniversitesi İstanbul …

Adana’da baba, daima para isteyen oğlunu öldürdü

Adanan’nın Yüreğir ilçesine bağlı Başak Mahallesi’nde oturan Felemez Gök (53), servetini kaybetti. Bu durum sonrası Gök’ün psikolojisi bozuldu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.