Pentagon’un Mazlum Kobani sessizliği: SDG ile PKK aynı değil

Irak’ın Süleymaniye kentinde bir hava saldırısının hedefi olan “Mazlum Kobani” kod adlı YPG/PKK’nın Suriye’deki elebaşı SDG Genel Komutanı Ferhat Abdi Şahin’e eşlik eden ABD askerleriyle ilgili muamma sürüyor.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, günlük basın toplantısında muhabirin, “CENTCOM, geçen hafta üç ABD askerinin Kuzey Irak’ın Süleymaniye ilinde bir hava saldırısına hedef olan YPG/SDG elebaşı Mazlum Kobani’ye eşlik ettiğini teyit etti. Amerikan askerlerinin Mazlum Kobani’yle oradaki görev ve angajmanları nelerdi?” sorusuna karşılık DEAŞ’la mücadeleyi gerekçe gösterdi.

Irak’ın Süleymaniye kentinde, 7 Nisan’da ABD askerlerinin de bulunduğu seyir halindeki bir konvoya ateş açıldığını, mühimmatın konvoyun yaklaşık 100 metre yakınına düştüğünü ancak herhangi bir kayıp verilmediğini aktaran Ryder, Amerikan askerlerinin DEAŞ’la mücadele kapsamında orada olduğunu ileri sürdü.

Muhabirin, seyahate Irak tarafından izin verilip verilmediği sorusu üzerine Ryder, DEAŞ’la mücadelede Irak güvenlik güçlerine taktik destek verdiklerini söylemekle yetindi.

Ryder, “Bu operasyon, DEAŞ’la mücadele bakımından bölgeleri arasında bir görevdi” değerlendirmesinde bulundu.

SDG, PKK DEĞİLMİŞ

Muhabirin, “Mazlum Kobani Suriye’de. Siz Suriye’de onunla işbirliği yapıyorsunuz. Burada sınır ötesi bir durum var” sözleri üzerine Ryder, DEAŞ’la mücadele koalisyonunun karargahının Irak’ta olduğunu belirterek soruları geçiştirmeye çalıştı.

Bir başka gazetecinin, Amerikan askerlerinin, PKK ile ilişkisi sebebiyle Türkiye için meşru hedef olan terör örgütü elebaşına eşlik etmesinin, kendilerini endişelendirip endişelendirmediğini sorması üzerine Ryder, bu konuda kaygılarının olmadığını, 2014’ten bu yana Suriye’de “SDG” ismini kullanan örgütle işbirliği yaptıklarını söyledi.

Ryder, SDG’nin PKK olmadığını, Suriye’de DEAŞ’la mücadele kapsamında SDG ile çalıştıklarını iddia etti.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir