Rusya’nın işgali sonrası devreye ABD girdi: Avrupa’da enerji denklemi değişiyor

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal harekatının ardından, Avrupa’daki enerji denklemi değişiyor. Yıllardır Moskova’nın Avrupa’ya doğalgaz tedarik etmesine karşı çıkan ABD, enerjide Rusya’ya olan bağımlılığını azaltmak için Avrupa Birliği’ne bu yıl ilave 15 milyar metreküp sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) sağlayacak. Baltık Denizi’nin altından Rus doğalgazını Almanya’ya ulaştıracak Kuzey Akımı 2 projesi de savaş sürecinde iptal edilmişti. Proje, Washington tarafından hedef alınıyordu.

DÜNYA 25.03.2022 13:44

Rusya’nın işgali sonrası devreye ABD girdi: Avrupa’da enerji denklemi değişiyor

Abone Ol google-news

ABD, Ukrayna’ya işgal operasyonu başlatan Rusya’nın Avrupa enerjisindeki yerine talip oldu.

ABD Başkanı Joe Biden ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, ABD’nin Brüksel’deki Büyükelçilik binasında basına açıklamalarda bulundu.

ABD ve AB’nin Rusya’ya enerjide olan bağımlılığı düşürmek üzere bir araya geldiğini belirten Biden, “Bu hedefe yönelik ortak bir strateji üzerinde anlaştık” dedi. Biden, “ABD ve AB, doğal gazda bağımlılıktan kurtulmak için somut adımlar atacağız” ifadesini kullandı.

Rusya’ya enerjide bağımlılığı azaltmak için bu yıl Avrupa’ya ilave 15 milyar metreküp LNG göndermek üzere AB ile anlaştıklarını dile getiren Biden, Avrupa’nın Rus gazına olan bağımlılığını ‘olabildiğince çabuk azaltmasına yardım edeceklerini’ anlattı.

ABD’nin 2030 yılına kadar da AB pazarına yıllık 50 milyar metreküp ek LNG sağlamak üzere iş birliği yapacağına işaret eden Biden, AB Komisyonu’nun kıtadaki doğalgaz altyapı ve depolamasını geliştirmek için üye ülkelerle çalışacağını anlattı.

TRANSATLANTİK VERİ AKIŞINDA PRENSİPTE ANLAŞTIK

Biden, “AB ile aramızda öngörülebilir ve güvenilir veri akışlarını mümkün kılacak yeni bir transatlantik veri akışları çerçevesi üzerinde prensipte bir anlaşma sağladık” dedi.

Anlaşmanın vatandaşların veri güvenliğini sağlayacağını ve veri mahremiyetini koruyacağını öne süren Biden, “Bu yeni veri koruma çerçevesi büyüme ve inovasyonu destekleyecek, firmalara yardımcı olacak” değerlendirmesinde bulundu.

“50 MİLYAR METREKÜP, RUS GAZININ 3’TE BİRİNİN YERİNİ ALACAK”

AB Komisyonu Başkanı Von der Leyen de ABD’nin AB’ye 2030’a kadar yıllık en az 50 milyar metreküp ilave LNG tedarik edeceğini belirtti.

Avrupa’nın enerji arzını Rusya’dan güvenli tedarikçilere doğru çeşitlenmek istediklerini belirten von der Leyen, “ABD’nin bu yıl AB’ye az 15 milyar metreküp LNG sağlama taahhüdü bu yönde büyük bir adımdır” dedi.

Söz konusu miktarın Avrupa’nın Rusya’dan tedarik ettiği LNG yerine geçeceğini vurgulayan von der Leyen, ayrıca ABD’nin Avrupa’ya 2030 yılına kadar yıllık en az 50 milyar metreküp LNG arz edeceğini anlattı.

Von der Leyen, 50 milyar metreküp gazın Rus gazının 3’te1’inin yerini alacağını anımsatarak, “Şimdi doğru yoldayız” ifadesini kullandı.

Von der Leyen, “ABD ile transatlantik veri akışı için yeni bir çerçeve üzerinde prensipte anlaşmaya vardığımız için de çok memnunum” diye konuştu.

AVRUPA, YÜZDE 40 ORANINDA RUSYA’YA BAĞIMLI

ABD, geçen yıl AB’ye yaklaşık 22 milyar metreküp doğal gaz göndermişti. AB’nin doğalgaz tedarikinde ilk sırayı yüzde 40’la Rusya alıyor. AB geçen yıl Rusya’dan 155 milyar metreküplük doğal gaz ithal etmişti.

AB ülkeleri, Rus gazına olan bağımlılığı hızla azaltmayı hedefliyor. ABD Başkanı Biden, NATO, G7 ve AB zirveleri için Brüksel’de bulunuyor.

Ayrıca, bugün yapılan AB Liderler Zirvesi’nde doğalgaz depolarının kış aylarına kadar doldurulması ve ortak doğal gaz tedariki konularında kararlar alınması bekleniyor.

Rusya’nın Ukrayna topraklarına girmesinin ardından, Berlin hükümeti, Rus doğalgazını herhangi bir transit ülke olmaksızın Baltık Denizi’nin altından Almanya’ya ulaştıracak Kuzey Akımı 2 projesini durdurma kararı almıştı. Proje, Rusya’nın enerjideki dominasyonunu artıracağı gerekçesiyle Washington tarafından hedef alınıyordu.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

A Milli Takım’da 4 futbolcu kadrodan çıkarıldı! Umut Bozok gelişmesi

UEFA Uluslar C Ligi 1. Grup’taki son maçında 25 Eylül Pazar günü deplasmanda Faroe Adaları ile karşılaşacak A Millî Takımımızın aday kadrosunda …

Willian Arao transfer sürecini anlattı: Jesus arıyorsa ‘hayır’ denmez

Jorge Jesus yönetimindeki Fenerbahçe’nin sezon başında Flamengo’dan kadrosuna dahil ettiği Willian Arao, milli arada ülkesine gitti. Tecrübeli …

Ofisinde vurularak öldürülmüştü, cinayetin nedeni ortaya çıktı

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde dün Savaş Taş’ın iş yerinde F.C ve R.C. tarafından tabancayla vurularak öldürülmesine ait ayrıntılar ortaya çıktı …

Prof. Dr. Işık Adalet Vefat Etti

Nükleer Tıp Uzmanı Prof.Dr. Işık Adalet yaşamını yitirdi. İstanbul Tabip Odası tarafından şu açıklama yapıldı, “İstanbul Üniversitesi İstanbul …

Adana’da baba, daima para isteyen oğlunu öldürdü

Adanan’nın Yüreğir ilçesine bağlı Başak Mahallesi’nde oturan Felemez Gök (53), servetini kaybetti. Bu durum sonrası Gök’ün psikolojisi bozuldu …

Personel servisi TIR’la çarpıştı: 17 yaralı

Honaz’da sabah saatlerinde Adem Engez idaresindeki TIR ile İsmail Dönmez’in kullandığı servis midibüsü, denetimsiz kavşakta çarpıştı. Kazada …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.