Saudi Aramco kârını bir yılda yüzde 90 artırdı

Suudi Arabistan’ın petrol devi Aramco ikinci çeyrekte petrol fiyatlarındaki yükselme sayesinde kârlarınde yüzde 90’lık artış gördü.

Suudi Arabistan’ın ulusal petrol şirketi Saudi Aramco bugün ikinci çeyrek kârlarını açıkladı ve analistlerin beklentilerini aşarak yıllık yüzde 90’lık bir kâr artışı bildirdi. Yüksek petrol fiyatları, satılan petrol hacminde genişleme ve rafineri marjları sayesinde Saudi Aramco kârlarını önemli seviyede artırdı.

Reuters’ın haberine nazaran Aramco’nun CEO’su Amin Nasser, kısa vadeli global kestirimler üzerindeki aşağı taraflı ekonomik baskılara karşın petrol talebinin artmaya devam edeceğini beklediklerini söyledi.

NET KAR 48,3 MİLYAR DOLAR

Aramco’nun net kârı yılın ikinci çeyreğinde 181,6 milyar riyale (48,3 milyar dolar) çıktı. Şirketin kârı bir evvelki yılın tıpkı periyodunda 95,4 milyar riyaldi.

Analistler 46,2 milyar dolarlık bir net kâr bekliyordu. Bununla birlikte üçüncü çeyrekte ödenmek üzere ikinci çeyrekte 18,8 milyar dolarlık temettü açıklandı.

Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle petrol ve doğalgaz fiyatlarının birkaç yılın en yüksek düzeyine tırmanmasıyla Aramco’nun payları bu yıl yüzde 25’ten fazla yükseldi.

ARAMCO YATIRIMLARINI ARTIRIYOR

Aramco son haftalarda güçlü sonuçlar bildiren öteki büyük petrol şirketlerine katıldı. Exxon Taşınabilir, 29 Temmuz’da neredeyse dört katlık bir artışla 17,9 milyar dolarlık net kâr açıklamıştı.

Bununla birlikte Aramco’nun sermaye harcaması 2021’in birebir periyoduna kıyasla ikinci çeyrekte yüzde 25 artarak 9,4 milyar dolara yükseldi. Şirket büyümeye yatırım yapmaya, düşük karbonlu işletmelere yönelik çalışmalarını geliştirmeye devam ettiğini söyledi.

Brent tipi ham petrolün varil fiyatı 70 dolar civarında süreç görürken bu yıl haziranda 120 dolara kadar çıkmıştı. Brent tipi ham petrolün halihazırdaki varil fiyatıysa 98,1 dolar. 

Related Posts

8 Analist Uyardı: Altın Fiyatları, Bu Seviyelere Düşebilir!

Altın fiyatları, ABD doları ve ABD Hazine faizlerindeki aralıksız ralli ve Federal Rezerv’in artan enflasyonu kontrol etmek için daha agresif bir …

Thodex kurucusu Özer’in tutukluluğuna devam kararı

Dıraç Temyiz Mahkemesi’nde bugün, Elbasan Asliye Mahkemesi’nin kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer hakkında verdiği …

Le Monde: Fransa’da güç fiyatları fabrikaları kapanmaya götürdü

Fransız Le Monde gazetesi, ülkede yükselen güç fiyatları karşısında fabrikaların ayakta duramayıp üretimi durdurmak zorunda kaldıklarını yazdı …

Tahvil Kralı’ndan Kripto Para Uyarısı: Kesinlikle Şimdi Almazdım!

Tahvil kralı lakaplı Jeffrey Gundlach, ne zaman kripto para satın alınacağı konusundaki görüşünü paylaştı. Fed’in faiz politikalarını vurgularken …

Buğday fiyatları 9 haftanın doruğuna çıktı

Buğdayın Chicago borsasında süreç gören vadeli kontratları Ukrayna ihracatının artmasına karşın global arza yönelik tasalarla son 9 haftanın …

Ticaret Bakanlığı’ndan 6+6 açıklaması: Geçiş sürecinde sona yaklaşıldı

İkinci El motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenlere getirilen pazarlama ve satış kısıtlaması kontrollerine 15 Eylül 2022 tarihi …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.