Savaşta 25. gün: Zelenski’den “Putin ile müzakereye hazırım” mesajı

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal operasyonunda 25. güne girildi. Hem Ukrayna hem Rusya, karşı tarafa çok ağır hasarlar verdiklerini ileri süren açıklamalarda bulundu. Ukrayna konusunda müzakerelere işaret eden Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Taleplerimiz konusunda kapsamlı belgelerin imzalanmasıyla operasyonlar sona erecek” ifadelerini kullandı. Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ise Putin ile müzakereye hazır olduğunu ancak girişimlerden sonuç çıkmazsa bunun ‘üçüncü dünya savaşının başladığı anlamına geleceğini’ söyledi. Öte yandan Ukrayna’da, çok sayıda siyasi partinin faaliyeti yasaklandı.

DÜNYA 20.03.2022 00:09

Savaşta 25. gün: Zelenski'den

Abone Ol google-news

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal operasyonunda 25. güne girildi.

Ukrayna Savunma Bakanlığı, çatışmalarda Rus ordusunun aralarında tank, zırhlı araç ve kamyonların da bulunduğu 40’a yakın askeri araç ile 100’den fazla askerini kaybettiğini öne sürdü.

Rusya ise Rus Hava Savunma Sistemlerinin Ukrayna’nın 59 askeri tesisini vurduğunu öne sürdü.

CANLI ANLATIM

savasta-25-gun-lavrov-savasin-son-bulmasi-icin-gerekli-sartlari-acikladi-993759-1.

18.15 Zelenski: Girişimler başarısız olursa bu bir üçüncü dünya savaşı başlar

ABD’li medya organı CNN’e konuşan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya Devlet Başkanı Putin ile müzakereye hazır olduğunu belirterek, “Son iki yıldır hazırdım. Müzakereler olmadan bu savaşı bitiremeyeceğimizi düşünüyorum” diye konuştu. Zelenski, şöyle konuştu: “Rus güçleri bizi yok etmeye, öldürmeye geldi. Rusya’ya karşı güçlü bir karşılık vererek halkımızın ve ordumuzun onurunu gösterebiliriz ama ne yazık ki onurumuz canları kurtaramayacak. Dolayısıyla Putin ile görüşme imkanına sahip olmak için herhangi bir formatı, herhangi bir şansı kullanmamız gerektiğini düşünüyorum ancak bu girişimler başarısız olursa bu bir üçüncü dünya savaşının başladığı anlamına gelir.”

18.05 Kiev’de sokağa çıkma yasağı

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de, 20 Mart TSİ 21.00 ile 21 Mart TSİ 8.00 saatleri arasında sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

17.25 BM: 902 sivil öldü; 10 milyon kişi evini terk etti

BM insan hakları ofisi, dün yerel saatle gece yarısı itibarıyla Ukrayna’da en az 902 sivilin öldüğünü ve 1.459 kişinin yaralandığını duyurdu.

BM ayrıca, 10 milyon Ukraynalı’nın evini terk ettiğini bildirdi.

Daha önce yapılan açıklamalarda, Ukrayna’dan 3 milyonu aşkın kişinin komşu ülkelere gittiği belirtilmişti.

17.15 Ukrayna: Rusya’nın tüm cephelerde ilerleyişi durduruldu

Ukrayna Devlet Başkanlığı Danışmanı Aleksey Arestoviç, “Rusya’nın tüm cephelerde ilerleyişinin durdurulduğunu” söyledi. Arestoviç, “Rusya’nın tüm cephelerdeki ilerleyişi durduruldu. Rus tarafının bu gidişatı tersine çevirecek gücü kalmadı” dedi. Tarafların bu arada yeni taktik eylemler içinde olduğunu belirten Arestoviç, “Karşılıklı çarpışmalar sürüyor ama biz çarpışmayı daha iyi yapıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

16.30 “Ukrayna’da partiler kapatıldı, Avrupa göz yumdu”

Rusya Devlet Duması Başkanı Vyaçeslav Volodin, Ukrayna lideri Volodimir Zelenski’nin ülkedeki partilerin kapatılmasına ilişkin karara tepki gösterdi. Aldığı kararla Zelenski’nin toplumu böldüğünü söyleyen Volodin, yasaklanan partiler arsında parlamentoda bulunanların da olduğunu ifade ederek, Avrupa ülkelerinin ise buna göz yumduğunu belirtti. Telegram kanalından açıklama yapan Volodin, “Bu Kiev yetkilileri için olağan uygulama, sakıncalı olanların ağzını kapatmak. Böylece Ukrayna halkını rehin alan rejimin keyfiliğinden bahseden herkes yargılama olmaksızın düşman ilan edilebilir” dedi.

Ukrayna’da Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi’nin aldığı kararla çok sayıda parti ve kurumun siyasi faaliyetleri yasaklandı.

Kararı, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski yayımladığı görüntülü mesajla duyurdu.

Zelenski, faaliyetleri durdurulan siyasi parti ve hareketlerin “Muhalefet Bloku”, “Sol Muhalefet”, “Sol Güçler Birliği”, “Ukrayna İlerici Sosyalist Partisi”, “Ukrayna Sosyalist Partisi”, “Sosyalistler”, “Yaşam İçin Muhalefet Platformu”, “Şaria Partisi”, “Bizim”, “Devlet” ve “Vladimir Saldo Bloku” olduğunu aktardı.

16.25 Fransa, Rusya Merkez Bankası’nın varlıklarını dondurdu

Fransa, Rusya Merkez Bankası’nın 22 milyar euro tutarındaki varlıklarını dondurdu Fransa Ekonomi ve Maliye Bakanı Bruno Le Maire, Fransız makamların Rusya Merkez Bankası’nın 22 milyar euro tutarındaki varlıkları ile Batılı ülkelerin Rusya karşıtı yaptırımlarının kapsamına giren kişilerin hesaplarını ve gayrimenkullerini dondurduğunu belirtti.

16.00 Ukrayna Başbakan Yardımcısı Irina Vereshchuk, bugün sivillerin çatışmaların olduğu bölgelerden tahliyesi için yedi insani koridor açılacağını açıkladı.

Vereschuk, 24 Şubat’ta Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarının başlamasından bu yana bu bölgelerden toplam 190 bin sivilin tahliye edildiğini söyledi.

savasta-25-gun-lavrov-savasin-son-bulmasi-icin-gerekli-sartlari-acikladi-993722-1.

14.35 Mariupol’dan tahliyeler sürüyor

Rus askerlerinin kuşattığı Ukrayna’nın Mariupol şehrinde, sivillerin güvenli koridorlardan tahliyeleri sürüyor. Siviller, bulundukları yerlerden Rus yanlısı Donbas bölgesi askerlerinin kontrolünde çıkarak, konvoylar halinde başka şehirlere tahliye edildi.

13.40 Gazprom: Avrupa’ya Ukrayna üzerinden gaz akışı sürüyor

Rus enerji şirketi Gazprom, Avrupalı müşterilerin talepleri doğrultusunda Ukrayna üzerinden gaz akışının devam ettiğini söyledi. Şirketten yapılan açıklamada 20 Mart tarihi itibarıyla söz konusu talebin 106.6 milyon metreküp olduğu ifade edildi.

13.30 Ukrayna: Rus ordusu 14 bin 700 asker kaybetti

Ukrayna’ya saldıran Rus ordusunun 14 bin 700 askerini, 96 uçağını, 118 helikopterini ve 476 tankını kaybettiği bildirildi. Açıklamaya göre Rus güçleri 947 araç, 3 hafif sürat teknesi, 60 yakıt aracı ve 21 insansız hava aracını (İHA) da kaybetti.​​​​​​​​​​​​​​

10.30 Mariupol Şehir Konseyi: İçinde 400 kişinin olduğu sanat okulu bombalandı

Mariupol Şehir Konseyi, Rus güçlerinin içinde 400 kişinin sığındığı bir sanat okulunu bombaladığını duyurdu. Mariupol Şehir Konseyi’nin Telegram kanalından yapılan açıklamada, Rus güçlerinin bombaladığı sanat okulunda kadınlar, çocuklar ve yaşlıların sığındığı belirtildi. Hayatını kaybedenler ya da yaralılar olup olmadığı henüz belirtilmedi.

09.00 Lavrov, savaşın son bulması için gerekli şartları açıkladı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, çatışmaların Ukrayna’nın statüsünün tarafsız olacağına dair kapsamlı bir güvenlik anlaşmasıyla sonlanabileceğini söyledi. Ukrayna konusunda müzakerelere işaret eden Lavrov, “Taleplerimiz konusunda kapsamlı belgelerin imzalanmasıyla operasyonlar sona erecek” ifadelerini kullandı.

06.10 Avustralya, Ukrayna’ya yaptığı askeri ve insani yardımı artıracak

Avustralya hükümeti, Rusya’ya karşı savaşan Ukrayna’ya yaptığı askeri ve insani yardımları toplam 156 milyon Avustralya dolarına (Yaklaşık 115,7 milyon Amerikan doları) yükselttiğini açıkladı.

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, Başbakanlığın resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada, Ukrayna’ya yapılacak ek yardımları ve Rusya’ya yönelik yeni yaptırımları duyurdu.

Başbakan Morrison, Avustralya Savunma Bakanı ve Ukraynalı mevkidaşı arasındaki görüşmelerin ardından Ukrayna Silahlı Kuvvetleri için Avustralya’nın daha önce yaptığı 70 milyon Avustralya doları tutarındaki askeri desteği 21 milyon Avustralya doları daha artırtarak 91 milyon Avustralya dolarına (Yaklaşık 67,5 milyon Amerikan doları) çıkartma kararı aldıklarını aktardı.

Ukrayna’nın öncelikli taleplerini karşılamak için askeri malzemelerin Avustralya Savunma Kuvvetleri stoklarından karışılacağını belirten Morrison, “Hükümet, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerine gerekli kapasiteyi süratle sağlayabildiği durumlarda daha fazla askeri yardım sağlama fırsatlarını belirlemeye devam edecektir.” ifadesini kullandı.

İnsani yardım 65 milyon Avustralya dolarına yükseltildi

Rusya’nın sivilleri hedef aldığı ve bu nedenle büyük acıların yaşandığı dile getirilen açıklamada, Ukrayna’ya daha önce yapılan 35 milyon Avustralya doları tutarındaki insani yardımların 65 milyon Avustralya dolarına (Yaklaşık 48,2 milyon Amerikan doları) yükseltildiği belirtildi.

Avustralya hükümetinin yapacağı 30 milyon dolarlık acil insani yardımların, kadınları, çocukları, yaşlıları ve engellileri korumaya odaklanacak çalışmaları yürüten kuruluşlar aracılığıyla kullanılacağı açıklandı.

04.42 Zelenski: “Ukrayna’daki bazı partilerin faaliyetinin askıya alınmasına karar verildi”

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi’nin, ülkedeki geniş çaplı savaşı göz önünde bulundurarak, sıkıyönetim dönemi boyunca bazı siyasi partilerin faaliyetlerini askıya almaya karar verdiğini belirtti.

Yayımladığı görüntülü mesajında Ukraynalılara seslenen Zelenski, “Ukrayna her zaman barışçıl bir çözüm aradı. Üstelik, barıştan en çok biz yanayız. Çünkü hayatını kaybeden herkesi sayıyoruz. Çünkü, bizim için yıkılan her aile, yıkılan her ev önemlidir. Çünkü biz Ukraynalıyız ve bizim için bir insan paha biçilemez.” dedi.

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi’nin, ülkedeki geniş çaplı savaşı göz önünde bulundurarak, sıkıyönetim dönemi boyunca bazı siyasi partilerin faaliyetlerini askıya alma kararı verdiğini vurgulayan Zelenski, bu çerçevede “Yaşam İçin Muhalefet Platformu”, “Şaria Partisi”, “Bizim”, “Muhalefet Bloku”, “Sol Muhalefet”, “Sol Güçler Birliği”, “Devlet”, “Ukrayna İlerici Sosyalist Partisi”, “Ukrayna Sosyalist Partisi”, “Sosyalistler” ve “Vladimir Saldo Bloku” partilerinin faaliyetlerinin durdurulduğunu aktardı.

Zelenski, ayrıca “Vladimir Saldo Bloku” partisinin Ukrayna’da bilinmediğini ve seçimler öncesi Herson’da kurulduğunu anımsatarak, bu partinin Rus ordusu yanlısı ve sözde Herson Halk Cumhuriyeti’nin yaratılmasına katıldığı iddia edilen Herson belediye meclisi üyesi Saldo ile bağlantılı olduğuna dikkati çekti.

02.29 Zelenski, Ukrayna’daki savaşın sorumlularının İsviçre’deki hesaplarının dondurulmasını istedi

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, ülkesindeki savaştan sorumlu olanların, İsviçre’deki banka hesaplarının dondurulması çağrısında bulundu.

Zelenski, video görüntülü olarak İsviçre parlamentosu üyelerine yaptığı hitabında, Ukrayna’daki savaşı başlatmaktan sorumlu Rusların, İsviçre’deki banka hesaplarının dondurulması gerektiğini belirtti.

“Bankalarınız bu savaşı başlatanların parasını tutuyor” diyen Zelenski, Ukrayna’daki savaşın sorumlularının, İsviçre’deki banka hesaplarının dondurulmasının önemini vurguladı.

Vladimir Zelenski, “Bu aynı zamanda kötülüğe karşı bir mücadeledir, böylece bu insanların mal varlıklarının, hesaplarının tamamen dondurulması söz konusu. Bu, büyük bir mücadele ve bunu yapabilirsiniz.” diye konuştu.

İsviçre’de yaşamaktan zevk alanları bu ayrıcalıklardan mahrum etmenin adil olacağını dile getiren Zelenski, “İsviçre bizimle olduğunda kesinlikle daha başarılıyız, Ukrayna sizinle olduğunda kesinlikle daha güçlüsünüz.” ifadesini kullandı.

01.26 Ukrayna’nın Belarus ile demir yolu bağlantısı sonlandırıldı

Ukrayna’n��n, Belarus ile arasındaki demir yolu bağlantısının sonlandırıldığı bildirildi.

Ukrayna’nın ulusal demir yolu şirketi “Ukrzaliznytsia” Başkanı Aleksandr Kamişin, bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, artık Ukrayna ile Belarus arasında demir yolu bağlantısının bulunmadığını belirtti.

Belarus’taki meslektaşlarına Rus askeri trenlerini Belarus üzerinden Ukrayna’ya yönlendirmemeleri için çağrıda bulunduğunu anımsatan Kamişin, “Bugün Ukrayna ile Belarus arasında demir yolu bağlantısının olmadığını söyleyebilirim.” dedi.

Belarus ile demir yolu bağlantısının sonlandırılmasıyla ilgili detaylar hakkında bilgi vermek istemediğini dile getiren Kamişin, artık Rus askeri teçhizatlarının demir yoluyla Belarus üzerinden Ukrayna’ya ulaştırılamayacağını kaydetti.

Dün yerel basında, Rus ordusuna ait askeri teçhizatların, Belarus’un Gomel bölgesindeki bir demir yolu istasyonuna getirildiğine ilişkin haberler çıkmıştı.

00.10 Ukrayna Savunma Bakanlığı, bugünkü çatışmalarda Rus ordusunun aralarında tank, zırhlı araç ve kamyonların da bulunduğu 40’a yakın askeri araç ile 100’den fazla askerini kaybettiğini iddia etti.

Ukrayna Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, son 24 saatte Rus ordusunun 10 saldırısının başarılı bir şekilde püskürtüldüğü kaydedildi.

Son 24 saatte Rus ordusuna ait 13 zırhlı personel taşıyıcı, 8 tank, 7 zırhlı piyade savaş aracı ile 10 kamyonunun yok edildiği aktarılan açıklamada, bugünkü çatışmalarda ayrıca 100’den fazla Rus askerinin etkisiz hale getirildiği ileri sürüldü.

00.00 Rusya: Kiev, Batı’nın diplomatik tesislerine yönelik saldırı planlıyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, “Kiev milliyetçi rejimi, ABD ve Batı’nın diplomatik tesislerine yönelik saldırıları ‘Rus silahlı kuvvetlerinin hedefli saldırısı’ olarak sunmayı planlıyor” dedi.

Rus ordusunun bugünkü ilerleyişinden ve operasyonlarından bahseden Sözcü Konaşenkov, “Kashlagach nehrini geçen Rus Silahlı Kuvvetleri Aidar taburunun direncini kırdı ve 5 kilometre ilerleyerek Shakhtarsk – Novoukrainka hattına ulaştı. 30 kadar militan 1 tank, bir piyade savaş aracı ve 4 arazi aracı imha edildi. Rus ordusu şu anda ikinci kademede faaliyet gösteren Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin 54. mekanize tugayının birimleriyle savaşıyorlar. Donetsk Cumhuriyeti Halk milislerinin grupları, Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin 53. mekanize tugayını imha etti ve Taramchuk yerleşim alanında kontrol ele geçirildi, geri çekilen düşman takip ediliyor. Lugansk Halk Cumhuriyeti Birlikleri ise Ukrayna’nın Lısıçansk kentinin kuzey eteklerine kadar ulaştı. Ukrayna’nın Rubijne şehrinden geri çekilen Ukraynalı milliyetçi grupları yok ediyorlar” dedi.

Sözcü Konaşenkov Rus ordusunun Ukrayna ordusuna verdiği hasarlardan bahsederek, “Gün boyunca Rus Hava Savunma Sistemleri Ukrayna’nın 59 askeri tesisini vurdu. Bunlar arasında 3 komuta noktası, 2 çoklu fırlatma roket sistemi ve Ukrayna’nın Harkov kentindeki Bohodukhiv kasabasında bulunan 2 radar istasyonu, 2 roket ve topçu silah deposu ve askeri teçhizatın yoğunlaştığı 51 alan yer aldı. Farpost-RU insansız hava aracı, Kiev’in 60 kilometre kuzeyindeki Vypolzov bölgesinde S-300 hava savunma sisteminin aydınlatılması ve yönlendirilmesi için kullanılan bir radarı imha etti. Ayr��ca Rus Hava Savunma Sistemleri, Malovorontsovka bölgesi yakınlarında Ukrayna’ya ait 5 ayrı insansız hava aracını imha etti. Ukrayna’ya yönelik askeri harekatın başlangıcından bu yana toplamda 201 insansız hava aracı, bin 443 tank ve diğer zırhlı muharebe aracı, 147 çok amaçlı roketatar, 564 top ve havan topu ile bin 248 adet özel askeri araç imha edildi” ifadelerini kullandı.

Açıklamalarının devamında Ukrayna İstihbarat Servisi’nde (SBU) çalışan bir kişinin gönüllü olarak Rus askerlerine teslim olduğunu aktaran Sözcü Konaşenkov, “Özel bir askeri operasyon sırasında, Donetsk ve Lugansk bölgelerindeki SBU’nun ana bölümünün bir çalışanı gönüllü olarak Rus askerlerine teslim oldu. Bu memur, milliyetçilerden kurtarılmış bölgelerde çalışmak için sabotaj ve terörist grupların eğitimini organize etmede doğrudan yer aldı. SBU yetkilisi, Donbass bölgesinde sabotaj faaliyetlerinde bulunan tüm kişiler hakkında ayrıntılı bilgi verdi. SBU’da görevli tüm kişilerin, suç faaliyetinden gönüllü olarak feragat etmesi ve bunu kolluk kuvvetlerine zamanında bildirilmesinin cezai sorumluluktan muaf olduğuna dikkat çekiyorum” dedi.

Teslim olan SBU üyesinin, Azak milliyetçi grupları tarafından provokasyon yapacağına dair bilgiler verdiğini de belirten Konaşenkov, “Buna ek olarak, SBU çalışanı Lviv’deki Azak milliyetçi taburunun militanları tarafından ABD ve diğer Batılı ülkelerin diplomatik misyonlarının çalışanlarına ve tesislerine karşı planlanan terörist eylemler hakkında rapor verdi. Kiev rejimi liderliğinin milliyetçilerin planlarından haberdar olduğunu, ancak bunların uygulanmasını engellemek için herhangi bir önlem almadığını vurgulamak istiyorum. Kiev milliyetçi rejimi, ABD ve Batı’nın diplomatik tesislerine yönelik saldırıları ‘Rus silahlı kuvvetlerinin hedefli saldırısı’ olarak sunmayı planlıyor. Provokasyonun temel amacı, Ukrayna üzerinde bir uçuşa yasak bölge oluşturmaları ve ek silahlar sağlamaları için NATO ülkeleri üzerindeki baskıyı artırmaktır” diye konuştu.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

Karın ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede midesinden çıkarılan şoke etti: Tam 63 adet!

Kuzey Hindistan’daki Muzaffarnagar bölgesinde yaşanan olayda, dayanılmaz mide ağrısı şikayetiyle hastaneye başvuran bir kişi tedaviye alındı …

Kolera Mozambik’te 2 kişinin vefatına yol açtı

Ulusal basındaki habere nazaran, kolera salgını Mozambik’te can aldı. Ülkenin kuzeyinde bulunan Niassa bölgesinde 2 kişi kolera nedeniyle …

SON DAKİKA HABERİ: Putin, Herson ve Zaporijya’nın bağımsızlıklarını tanıyan kararnameleri imzaladı

Son dakika haberi! Son dakika gelişmesinin detayları birazdan ntv.com.tr’de…

Mersin’de polisevine saldırıdan yeni görüntü

Pazartesi günü saat 22.45 sıralarında Mezitli ilçesi Tece Mahallesi’ndeki polisevine PKK’lı iki kadın terörist tarafından saldırı düzenlendi …

Ders çalışırken tutulan boynunu tedavi ettirmek istemişti… Talihsiz kadın felç oldu!

Darlene Jensen, 28 yaşındaki kızıyla telefonda mesajlaşıyordu. Üniversiteyi henüz bitirmiş olan kızı Caitlin, final sınavlarına çalışırken …

Marc Bartra minik taraftarla buluştu

Trabzonspor’un İspanyol oyuncusu Marc Bartra, Gaziantep FK maçında attığı golden sonra dans ederek sevinen minik taraftar Çınar Ayık ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.