Ticaret Bakanlığı’ndan 6+6 açıklaması: Geçiş sürecinde sona yaklaşıldı

İkinci El motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenlere getirilen pazarlama ve satış kısıtlaması kontrollerine 15 Eylül 2022 tarihi prestijiyle başlanacak.

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“İlk tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometreyi geçmeyen Otomobil ve arazi taşıtlarına ticari faaliyet kapsamında pazarlama ve satış kısıtlaması getirildi.

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte 16 Ağustos 2022 tarihinde yapılan düzenlemeye nazaran ticari faaliyet kapsamında araba ve arazi taşıtlarının pazarlanması yahut satışı lakin bu taşıtların birinci tescil tarihinden itibaren 6 ay ve 6 bin kilometre geçmiş olması şartıyla yapılabilecektir. Bu kurallar sağlanmadan ticari faaliyet kapsamında direkt yahut dolaylı olarak araba ve arazi taşıtlarının pazarlanması yahut satışı 1 Temmuz 2023 tarihine kadar yapılamayacaktır.

Geçiş sürecinde sona yaklaşılmaktadır.

16 Ağustos 2022 tarihinden evvel ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenler ismine tescil edilen araba ve arazi taşıtlarının pazarlanması yahut satışı için bu bireylere tanınan mühlet 15 Eylül 2022 tarihinde sona erecektir. Bu tarihten sonra 6 ay ve 6 bin kilometre geçmeden bu taşıtların pazarlama ve satışı 1 Temmuz 2023 tarihine kadar yapılamayacaktır.

15 Eylül 2022 tarihi itibariyle kontroller başlayacaktır.

İkinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenlere getirilen pazarlama ve satış kısıtlaması kontrollerine 15 Eylül 2022 tarihi prestijiyle başlanacaktır.

Denetimler üç farklı kanal üzerinden yapılacaktır.

Kamuoyunda 6 ay ve 6 bin kilometre pazarlama ve satış kısıtlaması olarak bilinen düzenlemeye yönelik kontroller Ticaret Bakanlığınca üç farklı kanal üzerinden gerçekleştirilecektir.

1- Satış kayıtları günlük olarak takip edilecektir.

Türkiye Noterler Birliği tarafından tüm detaylarıyla birlikte Ticaret Bakanlığına iletilen ikinci el motorlu kara taşıtı satış kayıtları günlük olarak takip edilecektir.

15 Eylül 2022 tarihinden itibaren ilgili bilgi sistemi üzerinden günlük olarak 6 ay ve 6 bin kilometrenin altında yapılan satışlar sorgulama ekranları aracılığıyla takip ve denetim edilecektir. Bu kapsamda,

Yetki evrakıyla ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal edenlerin pazarlama ve satış kısıtlaması dâhilindeki her bir satışına direkt idari para cezası uygulanacaktır.

Ticari faaliyet kapsamında (bir takvim yılında 3’ten fazla satış yapan) yetki evrakı olmadan direkt yahut vekâleten araba ve arazi taşıtı satışı yapan gerçek yahut hukukî bireylerin 6 ay ve 6 bin kilometrenin altındaki satışları tespit edilecek ve kelam konusu satışlara ait izahat talep edilecektir. Yapılan inceleme sonucunda ticari faaliyet kapsamında yapıldığı tespit edilen bu çeşit satışların her biri için satış yapan gerçek yahut hükmî şahıslara idari para cezası uygulanacaktır. Bu şahıslara ayrıyeten yetki dokümanı bulunmaksızın ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti faaliyetinde bulunmaktan da idari para cezası verilecektir.

Satış kayıtları üzerinden yapılan kontrollerde ekspertiz raporu alma ve bu raporu notere ibraz etme yükümlülüğü de denetim edilecektir.

Yetki dokümanı olsun ya da olmasın ticari faaliyet kapsamında araba ve arazi taşıtı satışı yapan herkesin, her bir satıştan en fazla 3 gün evvel ekspertiz raporu alma ve bu raporu noter satışı sırasında notere ibraz etme yükümlülüğü bulunmaktadır.

Satış kayıtları üzerinden Ticaret Bakanlığınca yapılacak kontroller kapsamında bu yükümlülüğünü yerine getirmeyenler hakkında da ayrıyeten idari para cezası uygulanacaktır.

2- İş yerleri denetlenecektir.

15 Eylül 2022 tarihi sonrasında Ticaret Vilayet Müdürlükleri vasıtasıyla 81 vilayette oto galericiler, araç kiralama firmaları ve yetkili bayilerde iş yeri kontrolleri yapılarak 6 ay ve 6 bin kilometrenin altındaki taşıtlara yönelik pazarlama ve satış faaliyetleri incelenecektir.

Ticaret Vilayet Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilecek iş yeri kontrolleri makul aralıklarla bu alanda faaliyet gösteren tüm işletmeler nezdinde devam edecektir.

Ayrıca, 6 ay ve 6 bin kilometre kısıtlaması kapsamındaki taşıtların satış yahut pazarlamasının yapıldığına yönelik şikâyetler kapsamında Ticaret Vilayet Müdürlükleri tarafından direkt iş yeri kontrolleri gerçekleştirilecektir.

6 ay ve 6 bin kilometre pazarlama ve satış kısıtlaması kapsamındaki taşıtların bu işletmelerde pazarlanmasına yönelik faaliyetlerin tespit edilmesi halinde durum tutanak altına alınarak düzenlemeye karşıtlık teşkil eden hususu destekleyici bilgi ve evraklar ile birlikte Ticaret Bakanlığına iletilecektir.

Ticaret Vilayet Müdürlükleri tarafından Ticaret Bakanlığına iletilen tutanak ve başka bilgi ve dokümanlar üzerinden yapılacak inceleme sonucunda mevzuata karşıt hareket edenler hakkında her bir satış için başka ayrı idari para cezası uygulanacaktır.

3- Taşıt ilanları denetlenecektir.

İlan sitelerinde pazarlaması yapılan taşıtlara ait ilan bilgileri sistemli olarak bu sitelerden temin edilerek kelam konusu pazarlama ve satış faaliyetleri de takip edilecektir.

İdari para cezası uygulanacaktır.

Yapılan takip, denetim ve kontroller sonucunda 6 ay ve 6 bin kilometre pazarlama ve satış kısıtlamasına karşıt hareket eden oto galericiler, araç kiralama firmaları, yetkili bayiler ile ticari faaliyet kapsamında satış yapan tüm gerçek yahut hukuksal bireylere her bir satış için farklı ayrı olmak üzere idari para cezası uygulanacaktır.”

Related Posts

Dünya Bankası’ndan Türkiye’ye kredi

Dünya Bankası, Türkiye’de konutların ve altyapının sarsıntılara ve sellere karşı güçlendirilmesine yönelik 512,2 milyon dolar fiyatında …

Mardin’deki 20 kişinin öldüğü kazada TIR’ın hızı 126 KM çıktı

Geçtiğimiz ay Mardin’in Derik ilçesinde art arda meydana gelen 1 polis memurunun şehit olduğu, 19 kişinin hayatını kaybettiği kazada …

8 Analist Uyardı: Altın Fiyatları, Bu Seviyelere Düşebilir!

Altın fiyatları, ABD doları ve ABD Hazine faizlerindeki aralıksız ralli ve Federal Rezerv’in artan enflasyonu kontrol etmek için daha agresif bir …

Thodex kurucusu Özer’in tutukluluğuna devam kararı

Dıraç Temyiz Mahkemesi’nde bugün, Elbasan Asliye Mahkemesi’nin kripto para borsası Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer hakkında verdiği …

Le Monde: Fransa’da güç fiyatları fabrikaları kapanmaya götürdü

Fransız Le Monde gazetesi, ülkede yükselen güç fiyatları karşısında fabrikaların ayakta duramayıp üretimi durdurmak zorunda kaldıklarını yazdı …

Tahvil Kralı’ndan Kripto Para Uyarısı: Kesinlikle Şimdi Almazdım!

Tahvil kralı lakaplı Jeffrey Gundlach, ne zaman kripto para satın alınacağı konusundaki görüşünü paylaştı. Fed’in faiz politikalarını vurgularken …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.