TMSF’den Fransa’da hukuk zaferi: Bir milyar dolarlık vurgun yapan firari iş adamı Erol Aksoy davasında yeni gelişme

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Fransa’daki 2 dairesine Türkiye’deki mahkeme kararı nedeniyle önlem konulan Show TV’nin kurucularından Aksoy’a karşı Paris’te açtığı 2 davayı da kazandı. TMSF’nin Fransa’daki avukatlarından Stephanie Dalet Venot, yargı kararlarına ait açıklamalarda bulundu.

Türkiye’deki karar geçerli

Dalet Venot, birinci derece mahkeme olan Paris İsimli Mahkemesi’nin 6 Eylül’de Aksoy’a ait İstanbul’da 2 farklı ticaret mahkemesinde açılan davalara ait tenfiz kararı verdiğini aktardı. Türkiye’de kelam konusu 2 kararın böylece Fransa’da da geçerli olduğunu anlatan Dalet Venot, Paris İsimli Mahkemesi yargıcının Türkiye’de Aksoy hakkındaki 2 yargı kararının Milletlerarası Fransız Kamu Sistemi’ne uygun olduğu kanaatine vardığını belirtti.

Dalet Venot, Aksoy’un Fransız mahkemesinin kararlarını temyize taşıdığını anımsattı.

Öte yandan Fransız mahkemesinin kararı, Aksoy’un Türkiye’de yargı bağımsızlığı olmadığını sav etmesine karşın mahkemeyi ikna edemediğini ortaya koydu. Kararda, Aksoy’un Türk mahkemelerinin taraf tuttuğu ve gerekçesiz karar aldığı argümanında bulunmasına karşın Türkiye’de lehindeki kararları ise Fransız mahkemesine kanıt olarak sunmaya çalışmasının tezatlık oluşturduğuna işaret edildi. Paris mahkemesi kararında da Aksoy’un argümanının bilakis, Türk mahkemeleri tarafından alınan 2 kararda da münasebet bulunduğuna değinildi.

TMSF’nin New York’ta Erol Aksoy aleyhine açtığı davada da mahkeme, paranın kaynağı konusunda çelişkili açıklamalar yaptığı için Erol Aksoy ve kızının emniyetli şahit olmadığına karar vermişti.

Aksoy’un 2001 krizinde 1 milyar dolarlık vurgunu

TMSF açıklamasında da Paris mahkemesinin bu kararlarının, TMSF’nin Erol Aksoy’un Türkiye’den kaçırdığı malvarlıklarının tespiti ve geri kazandırılması çalışmaları açısından kritik değere sahip olduğu kaydedildi.

Açıklamada, 2001 ekonomik krizine yol açan bankalardan İktisat Bankası’nın içi boşaltıldığı için faaliyetlerine devam edemeyip TMSF’ye devredildiği, tekrar de mağdur olan müşterilerin paralarının TMSF tarafından geri ödendiği anımsatılarak, şu sözlere yer verildi :

“Mudilerin bankaya emanet ettiği paraları yöntemsiz süreçlerle zimmetine geçirdiği mahkeme tarafından tespit edilen Erol Aksoy, 8 yıl 4 ay mahpus cezasına çarptırılmıştı. Karar Yargıtay tarafından onanıp cezası katılaşınca, Erol Aksoy da Cem Uzan üzere firar etti. TMSF ile 2006 yılında imzaladığı protokolde Erol Aksoy 1 milyar dolar borcu olduğunu kabul etmiş, lakin imzaladığı protokolün koşullarını yerine getirmediği için temerrüde düşmüştü. TMSF, Erol Aksoy’un mal varlıklarını satarak, eski bankacının sebep olduğu kamu ziyanını karşılamaya çalışıyor. Ayrıyeten Erol Aksoy hakkında açılan iflas davası da devam ediyor”

Öte yandan, Aksoy’un, Paris’teki 2 dairesi ile Lüksemburg’daki şirketine yönelik TMSF’nin aldırdığı ihtiyati önlem kararı sürüyor.

TMSF, Aksoy’un yurt dışına kaçırdığı paralarla kızı Eda Aksoy’a New York’ta bir apartman dairesi satın aldığını tespit etmesi üzerine ABD’de açtığı davayı 2021’de kazanmıştı.

Daire, mahkeme buyruğuyla 1 milyon 751 bin dolara satılmış ve TMSF hesaplarına aktarılmıştı.

Related Posts

Ders çalışırken tutulan boynunu tedavi ettirmek istemişti… Talihsiz kadın felç oldu!

Darlene Jensen, 28 yaşındaki kızıyla telefonda mesajlaşıyordu. Üniversiteyi henüz bitirmiş olan kızı Caitlin, final sınavlarına çalışırken …

Marc Bartra minik taraftarla buluştu

Trabzonspor’un İspanyol oyuncusu Marc Bartra, Gaziantep FK maçında attığı golden sonra dans ederek sevinen minik taraftar Çınar Ayık ile …

Türkiye Demiryolu Emekçileri Sendikası araba satış ihalesi düzenleyecek

Türkiye Demiryolu Personelleri Sendikası, 13 adet arabası 3 Ekim 2022 tarihinde düzenlenecek ihale ile satacak. Basın İlan Kurumu ilan portalı …

Beşiktaş – Fenerbahçe maçı öncesi sakatlık raporu

Kabus üzere geçen ulusal ortanın akabinde gözler yine Muhteşem Lig’e çevrildi. İki kadro da çalışmalarını sürdürürken, ulusal ekipten dönen …

Eski Ulusal futbolcu Ümit Karan’dan Jorge Jesus’a flaş sözler!

Futbolculuğu devrinde Galatasaray’da ismini efsane futbolcular ortasına yazdıran, kramponlarını astıktan sonra da teknik yöneticiliğe başlayan …

A Milli Takım’da 4 futbolcu kadrodan çıkarıldı! Umut Bozok gelişmesi

UEFA Uluslar C Ligi 1. Grup’taki son maçında 25 Eylül Pazar günü deplasmanda Faroe Adaları ile karşılaşacak A Millî Takımımızın aday kadrosunda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.