Uluslararası Enerji Dairesi: Günde 3 milyon varil Rus petrolü piyasalara erişemeyebilir

Uluslararası Enerji Dairesi (IEA), yaptırımlar nedeniyle günde 3 milyon varil petrolün piyasalara erişemeyebileceği yönünde uyardı.

DÜNYA 16.03.2022 19:51

Uluslararası Enerji Dairesi: Günde 3 milyon varil Rus petrolü piyasalara erişemeyebilir

Abone Ol google-news

Uluslararası Enerji Dairesi (IEA), Rusya’ya uygulanan yaptırımların etkisinin hissedilmeye başlanması ve alıcıların beklemeye geçmesiyle günde 3 milyon varil Rus petrolü ve petrol ürünlerinin Nisan ayı başından itibaren piyasalara erişemeyebileceği uyarısında bulundu.

Merkezi Paris’te bulunan Uluslararası Enerji Dairesi (IEA), emtia fiyatlarındaki yükselmenin ve Rusya’ya yönelik yaptırımların, “küresel ekonomik büyümeyi baskılamasının” ve enflasyonu etkilemesinin beklendiğini kaydetti. IEA, petrol piyasasındaki belirsizlik ve arz noksanlığı açısından karanlık bir tablo ortaya koydu.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre IEA’nın petrol piyasasına ilişkin ilk aylık raporu, Rusya hariç çoğu sanayileşmiş 31 ülkeyi içeriyor. Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’yı işgali sonrasında Brent petrolün varil başına fiyatı kısa süreliğine 140 dolara yaklaşmıştı.

IEA, aylık raporunda, “Rus petrolünün toplam ihracatında günde 2 milyon 500 bin varil azalma görüyoruz. Bunun günde bir buçuk milyon varili ham petrol, bir milyon varili petrol ürünleri” dedi.

Buna ek olarak IEA, Rus iç piyasasında da petrol ürünelerine olan talebin azalacağı öngörüsünde bulundu.

Rusya günde 7 ila 8 milyon varil ham petrol ve petrol ürünleri ihraç ediyor.

IEA, küresel petrol talebini de 2022’nin ikinci çeyreğinden dördüncü çeyreğine kadar günde 1 milyon 300 bin varil azalttı. Daire, tüm yıl için tahminini günde 950 bin varil azaltarak, 2 milyon 100 bin varile indirdi.

Bu tahminler, petrole olan talebin üç yıl üst üste pandemi öncesi seviyenin altında seyredeceği anlamına geliyor. Daire, 2022 yılında petrole olan talebin pandemi öncesi seviyeye erişeceğini tahmin etmişti.

Ukrayna krizi, petrol üretimi kapasitesindeki düşüşü daha da hızlandırdı. OPEC+ üreticilerinin başında gelen Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin üretimi tam kapasiteye çıkarmaması nedeniyle IEA, Amerika, Kanada ve diğer ülkelerin yapacağı üretimin küresel arz noksanlığını telafi etmesini beklemiyor.

IEA’ya göre küresel piyasalara, 2022’nin ikinci çeyreğinde günde 700 bin varil daha az petrol sürülecek.

Ocak ayında Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) ülkelerinin petrol rezervi seviyesi, 2014 yılı Nisan ayından beri en düşük seviyeye geriledi.

Günün Önemli Manşetleri

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Related Posts

Eski Ulusal futbolcu Ümit Karan’dan Jorge Jesus’a flaş sözler!

Futbolculuğu devrinde Galatasaray’da ismini efsane futbolcular ortasına yazdıran, kramponlarını astıktan sonra da teknik yöneticiliğe başlayan …

A Milli Takım’da 4 futbolcu kadrodan çıkarıldı! Umut Bozok gelişmesi

UEFA Uluslar C Ligi 1. Grup’taki son maçında 25 Eylül Pazar günü deplasmanda Faroe Adaları ile karşılaşacak A Millî Takımımızın aday kadrosunda …

Willian Arao transfer sürecini anlattı: Jesus arıyorsa ‘hayır’ denmez

Jorge Jesus yönetimindeki Fenerbahçe’nin sezon başında Flamengo’dan kadrosuna dahil ettiği Willian Arao, milli arada ülkesine gitti. Tecrübeli …

Ofisinde vurularak öldürülmüştü, cinayetin nedeni ortaya çıktı

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde dün Savaş Taş’ın iş yerinde F.C ve R.C. tarafından tabancayla vurularak öldürülmesine ait ayrıntılar ortaya çıktı …

Prof. Dr. Işık Adalet Vefat Etti

Nükleer Tıp Uzmanı Prof.Dr. Işık Adalet yaşamını yitirdi. İstanbul Tabip Odası tarafından şu açıklama yapıldı, “İstanbul Üniversitesi İstanbul …

Adana’da baba, daima para isteyen oğlunu öldürdü

Adanan’nın Yüreğir ilçesine bağlı Başak Mahallesi’nde oturan Felemez Gök (53), servetini kaybetti. Bu durum sonrası Gök’ün psikolojisi bozuldu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.