Uzmanlara Göre Geceleri ve Uzun Süre Zarflarında Telefonumuzu Neden Şarja Takmamalıyız?

Geceleri uyumadan önce telefonu şarja takmak en makul zaman gibi gelse de aslında bu durumun telefonunuza oldukça zarar verdiğini biliyor muydunuz? Bunun asıl nedeni uzun süre şarjda olması ve bu bataryanızın ömrünü azaltıyor. Bu içeriğimizde neden telefonumuzu uzun süre şarjda tutmamamız gerektiğini, bunun doğuracağı sonuçları ve uzmanların ve telefon üreticilerinin önerdiği şarjda tutma süresini sizler için derledik. İyi okumalar. 🙂

Kaynak: https://www.iflscience.com/why-you-sh…

USA Today’e göre android telefon üreticisi Huawei geceleri telefonların şarja takılmasına oldukça karşı. “Geceleri uzun süreli telefonunuzu şarjda bırakmayın.” diyor Huawei.

Tam dolu bir şarja sahip olmak yerine telefonunuzu yüzde 30 veya yüzde 70 civarında şarjlarda kullanmak batarya ömrü için çok daha sağlıklı.

Eğer bu duruma alışmak zor geliyorsa, birçok telefonda bataryanızın yarısı bitmiş gibi gösterecek ayar var. Apple telefonlarında da olan bu uygulama, telefonunuzun şarjını çok daha sağlıklı bir biçimde kullanmayı sağlıyor.

Birçok telefonun bataryası lityum-iyon ile üretiliyor ve ne kadar şarj ederseniz edin şarjınız bu yüzden her zaman azalacak.

Bunun nedeni de bu lityum iyonlar elektrotlar arası şarj taşıyorlar ve bunun olması da zamanla asıl yapı taşlarının işlevini bozuyor.

Eğer bu durumu anlamak biraz karmaşık geliyorsa, iFixit’den Kevin Purdy New York Times’a çok güzel açıklamış:

‘Bir süngeri kuru halden yaş hale getirmenin ne kadar kolay olduğunu bilirsiniz. Fakat Islanmış bir süngeri kalan sıvının geri kalanını da emmesinin ne kadar zor olduğunu ve buna süngeri zorlarsak içindeki sıvıdan da bir takım miktar bırakacağını bilirsiniz. Burdaki su miktarı, bataryayı güçlendiren S.E.I (Solid electrolytic interface)’dir. S.E.I’nin zorlanması da bataryanın gücünü düşürür.

Şarjınızı tam doldurmamak doğru gelmese de yukarda da birçok kere belirttiğimiz gibi batarya ömrü için çok önemli.

Telefonunuzun şarjını yüzde 100 doldurmamanız gerektiğibi aynı zamanda yüzde 0’a düşmesine de izin vermemeniz gerekir. Yüzde 0 bir şarj da yine bataryanızı zorlayacak ve ömründen çalacaktır.

Geceleri telefonunuzu şarja takmak size zarar verdiği gibi sağlığınıza da zarar verebilir.

Şarja taktığınız telefonu kendinize yakın bir yere koyarsanız ve telefonunuz fazla ısınırsa; bu ısınmaya bağlı olarak telefonunuz patlayabilir ve zarar görebilirsiniz.

Bu durumun size zor gelebileceğini biliyoruz ama sağlığınız ve telefonunuzun sağlığı için geceleri telefonunuzu şarja takmamaya ve yanınızda bulundurmamaya özen göstermeniz en iyi yolmuş gibi gözüküyor. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir