Android 15’in gizemli özelliği ortaya çıktı, iOS kullananlar çok kıskanacak

Android 15‘in geliştirici ön izlemesi ikinci aşamasına girdi ve bu yeni versiyon, uygulama geliştiricilerinin yeni işletim sistemine adapte olmalarına yardımcı olmayı amaçlıyor. En dikkat çekici yenilik, işletim sistemine entegre edilen uydu bağlantısı desteği oluyor. Bu özellik sayesinde, uydu ağına bağlı cihazlar için tutarlı bir kullanıcı deneyimi sunulacak. Uygulamalar, cihazın uydu ağı üzerinden mi yoksa geleneksel yöntemlerle mi bağlandığını algılayabilecek ve buna göre işlevselliklerini ayarlayabilecek. Özellikle SMS/MMS gibi temel mesajlaşma hizmetleri ve önceden yüklenmiş RCS uygulamaları, uydu bağlantılarını kullanarak iletişim kurabilecek.

Android 15 ile birlikte, PDF dosyalarının uygulama içerisinde daha rahat bir şekilde işlenmesi de mümkün hale geliyor. Geliştiriciler, şifre korumalı PDF’leri görüntüleyebilir, notlar ekleyebilir ve doküman içerisinde arama yapabilir, metinleri düzenleyebilir ve seçebilir hale geliyor. Bu güncellemeler, Google Play sistem güncellemeleri aracılığıyla sağlanacak ve büyük Android sürümlerine bağlı olmayacak. Google, Android 15‘te yerel PDF görüntüleme deneyiminin daha hızlı ve daha az kaynak tüketeceğini belirtiyor.

Android 15’in gizemli özelliği ortaya çıktı, iOS kullananlar çok kıskanacak

NFC ödemelerinde daha akıcı bir deneyim sunulması ve ses tanıma için otomatik dil değişiminin iyileştirilmesi gibi diğer iyileştirmeler de gündemde. Özellikle katlanabilir telefonların küçük kapak ekranlarında uygulamaların nasıl görüneceğini geliştiriciler artık daha iyi şekillendirebilecek. Bu ekranlar, Android uygulamalarının çalıştırılması için uygun hedefler olarak kabul edilmese de, geliştiricilere bazı seçenekler sunuluyor.

Ayrıca, bir uygulamanın kaydedilip kaydedilmediğini algılayabilme özelliği ile kullanıcı gizliliğine yönelik adımlar atılıyor. Ses deneyimlerinin iyileştirilmesi adına yeni bir ses yüksekliği standardı getirilerek farklı içerikler arasında geçişlerdeki ses düzeyi tutarsızlıkları giderilmeye çalışılıyor. “Rahatsız Etme” modunda ise kullanıcılar, belirli kuralları önceliklendirebilir ve bazı özel durumlar için tetikleyiciler ayarlayabilirler, örneğin gece modu aktifleştirme veya ekranı karartma gibi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx