Dolar Neden Yükseliyor? Şu Saatten Sonra Dövizi Tutabilene Aşk Olsun!

7 Haziran Pazartesi günü döviz kurunu kontrol etmek isteyenler doların birden şaha kalktığını gördü. Uzun süredir 18 TL seviyelerinde seyreden dolar, seçim süresinde 20 küsürleri görmüş, ardından akıbeti yakından takip edilmeye başlanmıştı. Türk Lirası günden güne değer kaybetmeye devam ederken, vatandaşlar doların neden bu denli yükseldiğini araştırmaya başladı. Peki döviz neden bu kadar yükseldi?

7 Haziran Pazartesi sabah saatlerinde borsanın açılması ile birlikte dövizdeki dalgalanma herkesin dikkatini çekti.

22,89 seviyesine ulaşarak rekora koşan dolar ile birlikte Türk Lirası’nın günlük değer kaybediş oranı %6’ya ulaştı. Dolar anlık olarak 23,08’e ulaştı.

Döviz kuru gittikçe yükselmeye devam ederken dolar 23,08’den işlem görmeye başladı. Aynı şekilde euro da rekorunu egale ederek 24,78 seviyesine ulaştı.

Altın fiyatlarının da bununla birlikte yükselişe geçtiği görüldü. Altının gramı an itibariyle 1.428 TL’den işlem görüyor.

Peki döviz-dolar neden yükseliyor?

Ekonomistler tarafından yapılan değerlendirmelerde dövizdeki yükselişin sebebinin; Mehmet Şimşek’in ekonomide ‘rasyonel’ olma normalleşme sinyalleri ve Merkez Bankası’nda başkan değişikliği beklentisi olduğu ifade ediliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir