Kosova cephaneliğinde Türk tankı

KBS’deki yeni silah, 27 Kasım’da Priştine’deki “Adem Yaşari” kışlasında “Kosova Ordusu Günü” kutlamaları sırasında gösterildi.

Üretici Türk şirketi Roketsan’ın web sitesine göre OMTAS sistemi, 0,2 ila 4 kilometre menzile sahip ve tüm modern tankların ve zırhlı araçların zırhını delen tandem kümülatif bir savaş başlığıyla donatıldı.

Amerikan “Javelin” sistemi gibi Türk OMTAS’ı da hedefi yukarıdan veya önden vurabiliyor. OMTAS, roketin fırlatıldıktan sonra operatörün rehberliği olmadan hedefe uçtuğu “ateş et ve unut” işlevi ve operatörün amaçladığı hedefi değiştirebildiği “ateş et ve düzelt” işlevi dahil olmak üzere iki ateşleme modeline sahip.

Füze, kızılötesi radyasyona, yani tankların ve araçların motorlarından yayılan ısıya göre hedefe yönlendiriliyor, fırlatma siperden de yapılabiliyor ve füze bir radyo bağlantısıyla kontrol ediliyor.

Hızı belirtilmeyen füzenin hedefe bir radyo bağlantısı aracılığıyla yönlendirilmesi, füzenin elektronik etkiler veya kızılötesi tuzaklar tarafından “kafasının karıştırılabileceği” konusunda en azından teorik bir olasılık bırakıyor.

Fırlatma tüpü içerisinde tripod, kontrol istasyonu ve roketin bulunduğu sistemin ağırlığı 36 kilogramdır. Priştine’deki yönetim, Roketsan şirketinin Mart 2022’de sistemin Avrupa ve Afrika’daki birçok kullanıcı tarafından satın alındığını duyurmasına rağmen OMTAS tanksavar sisteminin Türkiye dışındaki ilk görünür kullanıcısı oldu.

Türk Silahlı Kuvvetleri, OMTAS’ı tripodlu mobil versiyon ve zırhlı araçtan fırlatılan versiyon olmak üzere iki versiyonda kullanıyor.

Bu sistem ilk kez Mayıs 2023’te ABD Ordusu tarafından Avrupa’nın çeşitli yerlerinde düzenlenen çok uluslu “Defender Europe 2023” tatbikatı sırasında halka gösterildi.

Söz konusu tatbikatın sonlarına doğru Amerikalılar, Kosova’nın kuzeyindeki Sırp belediye binalarının işgal edilmesi nedeniyle Kosova Güvenlik Güçlerini tatbikattan çıkardı.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir