Menendez’den F-16 açıklaması: Türkiye’ye karşı endişelerimiz devam ediyor

Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğine yeşil ışık yakmasından sonra ilişkilerin normalleşme sürecine girdiği Ankara-Washington hattında dikkat çekici bir açıklama geldi.

Türkiye’nin ABD’den satın almak istediği F-16 savaş uçakları ve modernizasyon kitlerinin satışıyla ilgili bir açıklama da ABD Kongresi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Demokrat Senatör Bob Menendez’den geldi.

“YENİ BİR ŞEY YOK”

Geçmişte de Ankara yönetimini sık sık eleştiren ve Yunan lobisiyle yakın bağı olan Menendez, Türkiye’ye F-16 satışına karşı olduğunu yineledi.

ABD Başkanı Joe Biden ve kurmaylarının Türkiye’ye F-16 satışına sıcak baktığı bir dönemde İngiliz haber ajansı Reuters’a konuşan Menendez, bu satışa karşı endişelerinin devam ettiğini, “Endişelerimizi dile getirmeye devam ediyoruz. Yeni bir şey yok” sözleriyle dile getirdi.

Türkiye’deki insan hakları ihlalleri, Ankara’nın İsveç’in NATO üyeliğine onay vermemesi ve Türkiye’nin Yunanistan’a karşı tavrı sebebiyle bu satışa karşı olduğunu söyleyen Menendez, “İsveç, Erdoğan’ın ‘Tamam İsveç NATO üyesi olabilir’ demesine rağmen halen Türkiye’den oy almadı. Erdoğan oylama yaptırabilirdi. Ama yapmadı” dedi.

Menendez ayrıca, Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkiden dolayı endişeli olduğunu söyleyerek, “Diğer NATO üyelerine karşı saldırgan bir tutumu olan bir NATO üyesine F-16 satmaya çalışmak nasıl bizim işimize gelir” yorumunu yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx