Ölümü ölümsüzleştiren protesto: Guernica… Picasso’nun sessiz çığlığı

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, 2014 yılında başlayan Rusya-Ukrayna Savaşı dahilinde yaşanan anlaşmazlıklar sonrası 24 Şubat 2022 tarihinde Rusya devlet başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’da “özel bir askerî operasyon” ilan etmesiyle başladı. İsrail’in Gazze’ye karşı düzenlediği yoğun saldırılar ise 7 Ekim 2023’ten bugüne devam ediyor. Bombalı saldırılar sonucunda on binlerce insan hayatını kaybetti. Tarım alanları telef oldu, şehirler hayalet şehirlere dönüştü.

GUERNICA’NIN HİKAYESİ

Pablo Picasso tarafından 1937 yılında resmedilen Guernica, İspanya İç Savaşı sırasında Nazi Almanya’sına ait 28 bombardıman uçağının 26 Nisan’da İspanya’daki Guernica şehrini bombalamasını anlatıyor. 7,76 m eninde ve 3,49 m yüksekliğinde anıtsal tablo sanat tarihi içerisinde yer alan en büyük protestonun dışavurumunu anlatır hiç şüphesiz. Saldırı sırasında binden fazla kişi hayatını kaybetti ve çok daha fazla sayıda kişi de yaralandı.
Peki Guernica’nın hikayesi ne? Her şey nasıl başladı ve devam etti? O dönemde Fransa’da yaşayan Picasso, küçük bir İspanyol kasabası olan Guernica’ya yapılan bombardımanı nasıl öğrendi?
Picasso’nun vahşilikle karanlığı, ölmekte olan atı ise halkın simgesi olarak ölümsüzleştirdiği tablosu Guercica’nın hikayesi Odatv arşivinde yer alan videomuzda…

Pınar Saraçoğlu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx